Manchester United se califică în sferturile de finală ale Ligii Europa.

torturat

Marele maestru englez l-a găzduit pe Rostov într-o revanșă a optimilor de finală ale competiției, întrucât bătălia de pe stadionul Old Trafford s-a încheiat cu un minim de 1: 0 în favoarea „diavolilor roșii”.

Ei și-au zdrobit adversarul, deținând probabil mingea cel puțin 70% din timp, dar nu a existat nicio expresie numerică a acestei superiorități în mare parte a conflictului.

Singurul gol din meci a fost marcat de Juan Mata, care a marcat cu 20 de minute înainte de ultimul semnal al arbitrului.

Astfel, după 1: 1 în primul meci, United continuă să avanseze în turneu.

TOPSPORT a urmărit în direct pentru utilizatorii săi ce s-a întâmplat la Dream Theater:

ÎN DIRECT: Manchester United - Rostov

Diavolii Roșii fără Rooney și Martial

În prima repriză, jucătorii echipei gazdă și-au împins adversarul în jumătate și, cu excepția unuia sau a două cazuri, nu i-au permis să-l părăsească mult timp.

Acțiunile „diavolilor roșii” s-au dezvoltat în principal pe flancuri și ulterior au fost centrate în penalizarea lui Rostov, care, totuși, nu a dus niciodată la un gol.

În minutul 6, Zlatan Ibrahimovic a șutat în bara transversală, după ce s-a amestecat în suprafața mică. Șansa a fost de partea echipei vizitatoare.

În următoarele 20 de minute, o mulțime de fotbal Old Trafford nu a fost jucat, întrucât United a controlat mingea, dar nu a ajuns la situații de scor 100%, iar „galbenii” din acest meci au apărat cu toți jucătorii disponibili.

După aproximativ o jumătate de oră de joc, Mkhitaryan a marcat nu una, ci două ratări, mai întâi nereușind să înscrie o lovitură lungă și apoi încercând să-l transfere pe Medvedev, dar mingea a mers la câțiva centimetri de țintă.

În minutul 34 Ibrahimovic a testat stabilitatea uneia dintre grinzile laterale, trăgând cu toată puterea în ea. Mingea aproape că s-a întors la el.

La sfârșitul reprizei, Medvedev a salvat un anumit gol pentru Pogba, care părea să nu poată crede că nu a marcat, strângând capul cu ambele mâini. În orice caz, în primele 45 de minute, golurile Old Trafford nu au căzut.

A doua repriză a fost la fel ca prima și din nou United a fost hegemonul complet al ceea ce se întâmpla pe teren.

Cu toate acestea, mingea nu a trecut niciodată de linia de poartă a lui Medvedev, deoarece a fost salvată din bătălia de la Rostov, ucisă în ultimul moment de un fundaș sau pur și simplu a refuzat să intre în linia de poartă.

În minutul 71, însă, rezistența oaspeților s-a prăbușit, iar când a centrat pe dreapta, Zlatan a jucat mingea într-un mod fenomenal cu un călcâi către Mata, care a sigilat ușa lui Rostov, marcând cu 1: 0.

Până la sfârșitul meciului, rezultatul a fost neschimbat și acest lucru a asigurat în cele din urmă prezența lui United în sferturile de finală ale meciului.

Astfel, echipa își continuă drumul către obiectivul râvnit - titlul cursei, care îi va permite echipei să concureze la cel mai înalt nivel european posibil în sezonul viitor.