adus

Sursa: EPA/BG NES

Rusia și Canada au creat un adevărat spectacol de hochei la Cupa Mondială din Slovacia. Cea mai clasică rivalitate națională din acest joc i-a lăsat din nou pe toți fanii cu respirație până la ultima sirenă.

La final, ca și anul trecut, victoria a fost pentru Sbornaya. Rușii și-au transformat adversarii de la 0: 1 la 2: 1 cu goluri în ultima treime. Astfel, și-au asigurat un loc în semifinale, unde vor întâlni Finlanda.

Nord-americanii au început foarte greu și în primele minute loviturile s-au revărsat literalmente ca o ploaie torențială pe ușa lui Konstantin Barulin. Totuși, portarul lui Atlant (Miteschi) a arătat de ce este capabil, iar coechipierii săi au egalat treptat jocul.

Frunzele de arțar au lovit la începutul celei de-a doua perioade. Au reușit să șteargă un puck într-un atac rus, dar de fapt sa dovedit a fi o pasă foarte precisă a lui Jason Speza. El a avansat și a străpuns pucul între scoarțele lui Barulin.

Canadienii au reușit să-și păstreze conducerea până la finalul părții, deși jucătorul lor a fost penalizat pentru 4 minute.

Rezultatul a venit în a treia decisivă. La începutul său a fost cel mai controversat moment din meci și din întreg campionatul în general. Nikulin a dat o lovitură incredibil de puternică, pucul a sărit de pe stâlpul de sus și părea să lovească în spatele porții lui Jonathan Bernier. Arbitrii și-au dat seama ce să facă cu câteva minute înainte de a lua decizia - nu a existat niciun scop pentru Rusia!

Totuși, acest lucru părea să îi facă pe jucătorii lui Sbornaya și mai feroce, iar în cele din urmă au egalat. Kaigarodov a scăpat singur împotriva lui Beria și a împins cu ușurință pucul la spate. Și asta într-un moment în care rușii erau cu un om mai puțin pe gheață! Kaigarodov a preluat în propria repriză, a trecut într-un mod incredibil doi (!) Jucători din Canada și rezultatul a fost deja 1: 1.

Purtat pe aripile entuziasmului, rușii au atins victoria cu 7 minute înainte de final. Ilya Kovalchuk a rămas neacoperită în fața ușii, a primit o pasă de la coechipierul său, care era în spatele ei și cu un șut precis a adus succesul lui Sbornaya.

În runda următoare, Rusia se va confrunta cu Finlanda. Cele două echipe se vor întâlni pentru a doua oară în doar câteva zile. Au fost împreună în grupa E, iar apoi Suomi a câștigat o lovitură de pedeapsă.