Șahtior (Donetsk) l-a învins pe Werder Bremen cu 2-1 după prelungiri în finala Cupei UEFA, care a fost disputată pe stadionul юükrü Saraçoğlu din Istanbul, a informat agenția de știri FOCUS.

donețk

Timpul regulat al meciului s-a încheiat cu 1: 1, după golurile lui Adriano în minutul 25 și Naldo în 35. În minutul 97, Jadson a avut dreptate pentru finalul 2: 1. Acesta este primul trofeu pentru echipa ucraineană în cel de-al doilea turneu european de fotbal la cluburi.

Echipa din Ucraina a început meciul mai puternic, dar treptat Werder a egalat jocul. În jurul minutului 25, au urmat noi minute puternice pentru Șahtior, dar Werder a reușit din nou să facă față presiunii.

Ucrainenii au folosit un joc de contraatac și au pătruns activ pe flancuri, în timp ce Werder s-a bazat mai mult pe forța de atac și pe pasele lungi. În 25, Luis Adriano a fost scos singur împotriva lui Tim Wiese după un excelent contraatac și a săpat tehnic mingea peste el pentru 1: 0. 10 minute mai târziu scorul a fost egalat. Fundașul Naldo a executat o lovitură liberă directă puternică, Pyatov nu a intervenit în cel mai bun mod și Werder a ajuns la 1: 1.

La începutul reprizei a doua, Șahtior a fost echipa mai activă pe teren, deoarece șuturile lui Deer și Jadson au fost salvate de Wiese. Până la sfârșitul reprizei, însă, nu s-a întâmplat nimic mai memorabil, iar meciul a trebuit decis după prelungiri și, eventual, penalti.

În minutul 97 al meciului, căpitanul lui Shakhtar Deer a izbucnit pe dreapta, a centrat pe Jadson, a tras și, după intervenția neconvingătoare a lui Wiese, mingea a zburat în plasa lui Werder pentru 2: 1.

În următorul atac, Pizarro a fost aproape de egalare, dar Pyatov a intervenit perfect. Șahtior a jucat și mai liber și echipa a atins de două ori poziția de poartă. În minutul 111, Werder a fost aproape de egalare, deoarece șutul lui Tsiolis a trecut cu centimetri peste transversală. Până la final, rezultatul a rămas neschimbat și Șahtior a câștigat Cupa UEFA.

Altele din sport

Manchester United l-a eliminat pe Liverpool pentru cupă

O lovitură liberă strălucită a lui Bruno Fernandes în minutul 78 a adus Manchester United o victorie cu Liverpool cu ​​3-2 pentru cupă. Mohamed Salah a primit o pasă perfectă de la Firmino în minutul 19 și

Miglena Selishka și Ivaylo Ivanov - cei mai buni sportivi din Bulgaria pentru 2020 (Fotografii)

MMC și BST au acordat premii în valoare totală de 185.000 BGN în „Noaptea Campionilor” Miglena Selishka și Ivaylo Ivanov au fost desemnați cei mai buni sportivi din Bulgaria pentru ultimul 2020

Kamen Zlatkov cu o victorie în slalomul uriaș din Kronplatz

Naționalul Kamen Zlatkov a obținut un nou succes în schiul alpin. După ce a câștigat vineri slalomul FIS din Kronplatz (Italia), rezidentul din Sofia a câștigat astăzi din nou un slalom uriaș acolo.

„Victoria” l-a concediat pe Pavel Dochev

„Victoria” germană (Köln) a reziliat contractul antrenorului bulgar Pavel Dochev înainte de termen. Demiterea specialistului în vârstă de 55 de ani a venit după pierderea de 1: 2 acasă la Waldhof (Mannheim) într-un meci împotriva

Beat Foitz în istoria „Streif”

Elvețianul Beat Foitz a intrat în istoria legendarei piese „Streif” din Kitzbühel. El a devenit doar al șaselea cu o dublă victorie pe această pistă în weekend, după ce a câștigat coborârea duminică după aceea.