SC „Dema” cu un titlu și două medalii de bronz de la Campionatul de Stat pe echipe sub 16 ani.

titlu

Echipele SC „Dema” au câștigat titlul de campionat și două seturi de medalii de bronz la Campionatul de Stat pe echipe sub 16 ani, care a avut loc la Ruse. Prima echipă a SC „Dema” formată din Denislava Glushkova și Nadezhda Petkova a câștigat titlul de fete, unde a doua echipă formată din Gabriela Miteva și Elina Buyuklieva a terminat pe locul trei. Nikola Keremedchiev și George Lazarov au câștigat, de asemenea, medalii de bronz la juniori.

Denislava Glushkova și Nadezhda Petkova au câștigat toate cele trei meciuri pe drumul către titlu cu 2-0 victorii - împotriva lui Isis (Dobrich) în sferturi, Spania (Varna) în semifinale și în finala împotriva Maleevi (Sofia). În el, Petkova a transformat-o pe Stella Simeonova cu 1: 6 7: 6 (4) 6: 3, după ce a rămas în urmă cu 2: 5 în setul secund, iar Glushkova a învins-o pe Alexandra Ganeva cu 6: 0 6: 2.

A doua echipă a lui Dema la fete a învins-o pe Ruse cu 2-0 în sferturile de finală și nu a fost departe de o dezvoltare reușită în semifinale împotriva lui Maleevi, întrucât ambii individuali s-au pierdut în meciuri dramatice de trei seturi. În meciul pentru locul trei, Gabriela Miteva, de 14 ani, a obținut o victorie prestigioasă asupra Julia Zlateva cu 6: 1 3: 6 6: 4, iar Elina Buyuklieva, de 15 ani, a câștigat-o pe Nikol Nikolova cu 6: 4 6: 1 pentru a câștiga medaliile de bronz.

Nikola Keremedchiev și George Lazarov au ajuns la cupa pentru locul trei și medaliile de bronz cu o victorie asupra gazdelor de la Prista 2011 (Ruse) cu 2-0, pierdere în semifinale cu același rezultat de la Avenue (Burgas) și succes asupra Diana (Sofia) cu 2-0. În acest meci, Nikola Keremedchiev l-a transformat pe Alexander Nikolov cu 6: 7 (3) 6: 4 6: 3, iar George Lazarov s-a impus în fața lui Vladimir Marashev cu 6: 0 6: 0.

Echipele SC "Dema" au fost conduse la campionatul de la Ruse de antrenorii Katya Brezina, Krassimir Lazarov și Irina Glushkova.