• Înălțime: 183
  • Activitate: boxer, maestru în sport de clasă internațională, titlu de campion mondial la categoria grea
  • Starea civila: casatorit
  • Serghei Kovalev: biografie

Sergei Kovalev este un boxer rus profesionist în divizia de greutate ușoară. A câștigat Campionatul Rus de Amatori în 2005 și a devenit campion mondial la versiunile asiatice, europene și americane. De asemenea, printre fanii boxului, cunoscuți sub porecla „Distrugător”.

Serghei s-a născut în micul oraș Kopeysk, situat în regiunea Chelyabinsk. În paralel cu școala generală, am început să merg la secția sport, iar la vârsta de 11 ani am decis conștient și activ să mă dedic boxului. A vizitat sala privată Serghei Vladimirovici Novikov, care a devenit primul său antrenor.

După școală, Kovalyov s-a alăturat facultății de sporturi de iarnă și arte marțiale, Universitatea de Stat Urală de Cultură Fizică, unde a studiat la Departamentul de Teorie și Metodologie de box.

Cariera de amator

În bătăliile amatorilor, Serghei Kovalev a debutat la vârsta de 14 ani pentru Campionatul Rus de Juniori și a câștigat imediat primul loc. Anul următor a fost anunțat împreună cu participanții la cea mai mare categorie de vârstă. Cu toate acestea, tânărul boxer a ajuns în finală, iar după încă un an a câștigat aceste competiții. Datorită succesului lui Kovalev, el a atras atenția celor mai renumiți antrenori locali și a devenit membru al echipei de tineret din Rusia, cu care a concurat în Campionatul European.

La nivel de tineret, a intrat în ring sub vârsta de 21 de ani și a devenit de mai multe ori medaliat la campionatele naționale și la campionatul de iarnă al „Speranțelor olimpice”.

Din 2004, Serghei a participat la evenimente pentru adulți, iar în primul campionat a ajuns în finala la categoria grea ușoară și a devenit câștigătorul echipei tancului. În sezonul următor, un tânăr atlet a reușit să devină campion al campionatului rus și a câștigat, de asemenea, campionatul mondial printre soldați.

În anii următori, Serghei Kovalev a primit medalii de argint și bronz în competițiile interne și a fost câștigătorul Jocurilor Mondiale ale Trupelor din India. În 2008, un boxer a decis să-și încerce mâna la boxul internațional profesionist. În acest timp a câștigat 193 de dueluri cu 215 de minute petrecute în meci.

Cariera profesionala

Prima bătălie profesională pe care Serghei Kovalev a petrecut-o cu un american Daniel Chavez și a câștigat de la el prin eliminatorie. În același mod a petrecut următoarele 8 meciuri, câștigând prin eliminatorie în prima sau a doua rundă.

Un rival mai serios este Kovalev, în octombrie 2010. În meciul împotriva americanilor Darnella Buna, Rusia, Italia, toți au respectat regulile pentru 8 runde și au reușit să câștige doar cu puncte câștigate. Acest meci, ca toate precedentele, a avut loc în Statele Unite. Serghei Kovalev a venit pentru prima dată în Rusia ca boxer profesionist la sfârșitul anului 2010. A luptat la Ekaterinburg cu compatriota sa Karen Avetisyan și a câștigat după 6 runde o decizie unanimă a judecătorilor.

În iulie 2011, Kovalev a desfășurat pentru prima dată în carieră o luptă de 10 runde pentru titlul de campion mondial împotriva kenyanului Douglas Otieno și, punându-și adversarul în ring după un knockout în runda a doua, a câștigat prima statuetă onorifică - o centură a Asociației NABA de box din America de Nord.

Următorul campion asiatic la categoria grea ușoară conform WBC, boxerul a adunat șase luni mai târziu. A luptat împotriva rușilor Roman Simakova și în runda a 7-a l-a trimis la eliminatoriu. Dar victoria a fost marcată de durere. Simakov, care a suferit un traumatism craniocerebral în timpul unui duel, a căzut în comă și, după un timp, a murit, fără să-și recapete niciodată cunoștința. Serghei Kovalev a fost profund impresionat de acest caz. Nu s-a antrenat mai multe luni și, abia după ce a primit oferta de la compania de promovare Main Events, a decis să se întoarcă la marele sport.

Agentul și organizatorul său a fost Katie Duvoy, care a organizat întâlniri cu nume mari ca rivali, după o victorie asupra căreia Kovalev a primit dreptul de a se întâlni cu fostul campion mondial Gabriel Campilio. În timpul duelului, spaniolul a fost lovit cu un ciocan de trei ori, iar în runda a treia a pierdut ca urmare a unei echipe. O altă victorie l-a ridicat pe Serghei Kovalev în primii zece ai clasamentului mondial.

În vara anului 2013, boxerul a devenit campion mondial la campion la categoria grea conform versiunii WBO, distrugând rivalul britanic Nathan Cleverley, pentru care această înfrângere a devenit prima din cariera sa profesională. Pentru încă doi sportivi, Serghei Kovalev a provocat primele pierderi. Americanul Cedric Agnew și australianul Blake Caparello au pierdut în timpul meciurilor interesante, iar boxerul rus, așa că și-a confirmat deja dreptul la titlul de campion mondial de trei ori.

În noiembrie 2014, Kovalev s-a întâlnit cu veteranul mondial la box Bernard Hopkins, care este considerat a-și apăra titlul. Însă tânărul luptător nu și-a lăsat oponentului o singură șansă după ce a petrecut un duel tactic alfabetizat și fără cusur tehnic. La sfârșitul meciului, Hopkins aproape a evitat lovitura, derivând pe frânghii până la gongul final. Mulțumită acestei victorii, Sergei Kovalev a devenit campion mondial la categoria grea la versiunile WBA super, IBF și WBO, obținând astfel trei centuri diferite într-o singură categorie. Această realizare s-a dovedit a fi o repetare a succesului celebrului boxer Vladimir Klitschko, alți proprietari de trei zone dintr-o categorie în acest moment din istorie nu există.

În 2014, atleta canadiană Jean Pascal s-a luptat cu Serghei Kovalev, sperând să câștige titlul de „cel mai bun boxer de pe planetă, dar deja în turul trei al campionului a arătat un avantaj semnificativ, iar în ultima parte a meciului Jean Pascal s-a oprit nu numai să se întâlnească, ci și să se apere, în urma căruia judecătorul a încetat să lupte și a considerat o victorie tehnică cu acuzațiile. Cu toate acestea, canadianul a decis să lupte din nou cu Kovalev și revanșa numitului pe 30 ianuarie 2016. Pentru a se pregăti pentru acest meci Pascal a schimbat chiar antrenorul și a început să se antreneze sub îndrumarea celebrului antrenor Freddie Rocha.

Până în prezent, Serghei Kovalev este un puternic boxer rus. În afară de el, niciunul dintre sportivii din Rusia nu a devenit campion mondial la categoria grea și nu l-au negat pe boxerul anului din revista Ring. Cu toate acestea, datorită faptului că cea mai mare parte a carierei sale de sport a petrecut în America, unde era cunoscut sub pseudonimul „Krusher” („Concasor”), masa largă a rușilor Serghei Kovalev este mai puțin cunoscută decât unii alții.