chamov

Boxerul bulgar Simeon Chamov s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro din august, relatează novsport.com. A terminat pe locul cinci în categoria sa de 69 kg la turneul de calificare de la Baku și a obținut viza. Clasamentul lui Chamov a devenit posibil după ce francezul Suleiman Diop Sissoko a câștigat aurul la categorie după ce a învins-o în finală pe ungurul Imre Balash Baskai. Sisoko a fost cel care l-a oprit pe Chamov la Baku în sferturile de finală și, conform regulamentelor AIBA, învinsul campioanei ocupă locul cinci și câștigă o cotă pentru Rio.

Astfel, astăzi a fost extrem de reușit pentru boxul bulgar, după ce mai devreme Daniel Assenov a câștigat titlul la pisică. până la 52 kg la Baku, iar tânărul Ivan Atanasov a triumfat ca campion european la juniori.

Tyson, așa cum este cunoscut Assenov, l-a învins pe Antonio Vargas din SUA cu puncte și a obținut deja participarea la Rio în sferturile de finală.

Tânărul sportiv al „Victoriei” (Burgas) Ivan Atanasov a câștigat medalia de aur la pisică. până la 60 kg la Campionatele Europene din orașul maghiar Kaposvár. La învins pe Pavel Chazov (Rusia) cu puncte în finală. Astfel, Bulgaria încheie campionatul cu două medalii, după ce Vincent Kirkorov a ajuns la bronz la 50 kg.