Campioana Rusiei Lokomotiv (Moscova) a început prima parte a sezonului cu o remiză pe teren propriu împotriva lui Krylya Sovetov - 2: 2. Rezultatul este cu siguranță dezamăgitor pentru „căile ferate”, care nu au profitat de ocazie pentru a înlocui CSKA (Moscova) de pe locul trei.

loko

Jano Ananidze a adus oaspeții în avantaj, dar Loko a schimbat lucrurile în favoarea lor cu două goluri ale lui Anton Miranchuk. Ramil Sheidaev a avut ultimul cuvânt, marcând cu 2: 2 în minutul 68.

Rivalii au încheiat meciul cu câte 10 persoane, după ce Augustin Rohel de la Krylya Sovetov (56 ') și Igor Denisov de la Lokomotiv (74') au primit cărți roșii.

Lokomotiv nu a făcut transferuri serioase în timpul iernii și Yuri Semin continuă să se bazeze pe aproape aceeași echipă care a câștigat titlul sezonul trecut. Guillermo a stat la ușă, Eder a condus atacul, iar în spatele lui erau frații Miranchuk și Jefferson Farfan.

Spre deosebire de gazde, Krylya Sovetov s-a întărit semnificativ în pauză. Ananidze, Alexander Samedov și Artyom Timofeev au venit de la Spartak (Moscova), iar primii doi au început astăzi.
Antrenorul samaritean Miodrag Bozovic a fost ambițios să scoată ceva din fosta sa echipă. El l-a pus pe Ramil Sheidaev în frunte, iar Maxim Kanunnikov, Ananidze și Samedov au trebuit să-l ajute pe singurul atacant curat.

Meciul de pe RZD-Arena s-a jucat pe vreme destul de rece, iar prima poziție a fost în fața ușii gazdelor. Vladimir Poluyahtov a tras puternic, mingea a sărit într-un apărător al lui Loko și s-a îndreptat amenințător spre ușă, dar a ieșit. Căile Ferate au răspuns cu un atac rapid în minutul 5 și cu un șut pe lângă bara transversală a lui Farfan.

O greșeală a lui Taras Burlak a deschis o șansă pentru Alexei Miranchuk de a marca, dar portarul Sergei Rizhikov a ieșit și a făcut o încălcare în afara suprafeței de pedeapsă pentru a preveni un gol sigur. În minutul 19 Samedov a încercat și a trecut la Ananidze, iar echipa națională a Georgiei a marcat calm primul său gol cu ​​echipa lui Krylya Sovetov.

Loko a reușit să întoarcă rapid golul. Vladislav Ignatiev a oferit o pasă perfectă pentru Anton Miranchuk, care a înscris pentru 1: 1 cu o lovitură din aer. În minutul 29, Kanunnikov a încetinit și nu a putut prinde mingea în poarta goală, iar la sfârșitul reprizei Samedov nu a reușit să pedepsească echipa în care și-a petrecut o mare parte din carieră.

După pauză, meciul a devenit foarte nervos și în doar un sfert de oră arbitrul Vladislav Bezborodov a ridicat 6 cartonașe galbene și 1 roșie. A fost expediat fundașul central al oaspeților Augustin Rohel, care l-a lovit pe Dmitri Barinov cu cotul. A urmat presiunea puternică a lui Lokomotiv și câteva poziții bune în fața ușii grajdului Ryzhikov.

Semin nu a ezitat să-l elibereze pe Smolov și a schimbat schema, jucând cu trei fundași. În minutul 65 Farfan a centrat, iar Anton Miranchuk a marcat al doilea gol în meci. Totul părea în favoarea „căilor ferate”, dar în minutul 68 Sheidaev a străpuns centrul și nu a făcut nicio greșeală - 2: 2.

La scurt timp după aceea, Loko a rămas și cu 10 persoane. Igor Denisov îl faultează pe Ignatiev și i-a costat al doilea cartonaș galben sau roșu. Meciul a continuat să fie plin de evenimente interesante. Gazdele au căutat victoria din toate puterile, iar samaritenii au urmărit să păstreze egalitatea. A devenit un fapt datorită intervenției geniale a lui Roman Șișkin în ultimele minute, care l-a împiedicat pe Alexei Miranchuk să aducă succes în Loko.

Punctul l-a readus pe Krylya Sovetov pe locul 13 în clasament cu 18 puncte, la fel ca Anzhi. Următoarea rundă îl va găzdui pe outsiderul Yenisei.