acasă

Înfrângere cu 3 puncte diferență - 75-78 (27-25, 22-15, 19-22, 7-16) au suferit tineretul din Balcani de la Chardafon Orlovets în vizită în meciul de astăzi din etapa a 6-a a Ligii Tinerilor. Până în prezent, ambele echipe au avut același atu de 3 victorii și 1 pierdere.

Condusă de antrenorul Mihail Mihailov, echipa gazdă a jucat o primă repriză puternică, înscriind 49 de puncte, iar în a doua repriză conducerea sa a atins 12 puncte. În următoarele douăzeci de minute, însă, jucătorii în alb și verde au marcat doar 26, iar în ultimul sfert doar 7 puncte.

Oaspeții au urmărit succesul cu apărare activă și perseverență incredibilă. După o jumătate de oră de joc, au fost cu 6 puncte în urmă - 68-62, au preluat conducerea pentru prima dată, cu 48 de secunde rămase până la final și au câștigat meritat.

Cel mai productiv pentru Balcani a fost Ivko Ivkov cu 23 de puncte, făcând 6 pase decisive, joc puternic și Radoslav Kochev, care a înscris 20 de puncte și a câștigat 6 recuperări, Velislav Galabov are 13 puncte și 8 mingi. Cu toate acestea, cei trei nu au fost suficienți pentru a reuși. Doi dintre principalii jucători au obținut un total de 5 puncte - în 35 de minute Filip Kamenov a obținut 3, iar Rostislav Tonchev în 32 de minute are 2 puncte. Întreaga echipă a făcut un total de 19 greșeli, cu 7 mai multe decât adversarul, tragerea în Balcani a fost, de asemenea, mai slabă în general - 43% împotriva a 50 de pe Chardafon, deși Balcani au marcat 9 tripluri din 20 de încercări împotriva a 2 din 11 din Oaspeții.

Cel mai productiv pentru câștigători cu 25 de puncte a fost Nikola Angelov, 20 a fost marcat de Gerasim Nikolov, cu 10 a fost Denis Titov.