roma

Cristiano Ronaldo a fost din nou principalul factor în victoria lui United

Manchester United l-a învins pe Arsenal cu 3-1 într-un hohot de semifinală în Liga Campionilor. Astfel, cu un scor total de 4: 1, „diavolii roșii” și-au asigurat un loc în finala de la Roma.

Managerul oaspeților Alex Ferguson a decis să părăsească rezerva lui Berbatov și a ieșit cu un singur atacant în persoana lui Wayne Rooney, asistat de Cristiano Ronaldo. În ciuda schemei mai defensive, oaspeții au reușit să înscrie două goluri rapide.

Meciul a început în cel mai bun mod posibil pentru United. Diavolii Roșii au preluat conducerea în minutul 8 prin parcul Ji Sung.

Cristiano Ronaldo a fost scos perfect pe flancul stâng, centrat pe pământ, Kieran Gibbs a alunecat și mingea a ajuns la coreean, care a trebuit doar să o direcționeze în plasă - 0: 1.

Cu toate acestea, mulțimea gazdă a trebuit să experimenteze un alt șoc la doar 3 minute mai târziu, când Ronaldo a făcut scorul 0: 2. Portughezul a înscris după un șut excelent dintr-o lovitură liberă directă. Mingea a fost plasată la aproximativ 25 de metri de linia porții Arsenal, dar totuși Almunia nu a reușit să reacționeze în cel mai bun mod.

Astfel, după doar 10 minute de joc, Arsenal s-a trezit într-o poziție extrem de nefavorabilă. Băieții lui Arsene Wenger aveau deja nevoie de patru goluri pentru a merge în finala de la Roma.

În următoarele douăzeci de minute jocul s-a calmat. Oaspeții s-au apărat fără cusur, iar jucătorii Arsenalului erau încă șocați de cele două goluri rapide.

În minutul 32, Ronaldo a încercat din nou un fault, dar de această dată Almunia nu a avut probleme și a prins-o. Gazdele nu au reușit niciodată să amenințe un Van der Sar serios în prima repriză.

A doua jumătate a început cu un nou pericol la ușa „tunarilor”. Cristiano Ronaldo a încercat din nou un șut periculos, dar de această dată Almunia a plonjat și a ucis mingea într-un corner.

United a decis în cele din urmă meciul în minutul 61. Oaspeții au organizat un ghișeu perfect și cu două pase au ajuns pe ușa lui Arsenal. Park l-a găsit pe rapidul Rooney, care nu a încetinit și l-a lăsat pe cel rămas singur împotriva Almuniei Ronaldo. Pentru portughezi nu mai este nimic decât să înscrie al doilea său gol în meci - 0: 3. Imediat după aceea, Ferguson l-a scos pe Rooney, care era agățat de carton, și l-a înlocuit cu Berbatov.

În minutul 75, Darren Fletcher a primit un cartonaș roșu direct pentru un fault împotriva lui Fabregas în suprafața de pedeapsă. Arbitrul Roberto Rosetti a dat afară jucătorul în deplasare și a acordat un penalty lui Arsenal. În spatele mingii a stat Van Persie, care nu a greșit și a redus - 1: 3.

Gazdele au încercat să facă mai multă presiune cu un bărbat, dar la fel ca în aproape întregul meci, apărarea lui United nu a ezitat. Ronaldo a încercat să-l învingă de două ori pe Almunia din loviturile libere directe, dar de ambele ori va fi în afara.

Astfel, Manchester United va juca pentru al doilea an consecutiv în finala Ligii Campionilor. Miercuri va fi clar cine va fi rivalul „diavolilor roșii” de la Roma - Barcelona sau Chelsea.

ARSENAL - MANCHESTER UNITED 1: 3 (total 1: 4)

1: 3 Van Persie (76 ')

Linii de start:

ARSENAL: 1. Almunia, 3. Sanya, 4. Fabregas, 5. Toure, 8. Nasri, 11. Van Persie (79'-Vela), 14. Walcott (61'-Bendtner), 17. Cântec, 20. Juru, 25 .Adebayor, 40. Gibbs (46'-Ebue);

MANCHESTER UNIT: 1. Van der Sar, 3. Evra (65'-Rafael), 5. Ferdinand, 7. K. Ronaldo, 8. Anderson (61'-Giggs), 10. Rooney (66'-Berbatov), ​​13. Park, 15. Vidic, 16. Carrick, 22. O'Shea, 24. Fletcher.

Cartonașe galbene: Nasri, Eboue, Adebayor (Ars)

card rosu: Fletcher (ManY)

Arbitru șef: Roberto Rosetti (Ita)

Stadiu: Emirates, Londra