Uruguay a câștigat Grupa A a Cupei Mondiale din 2018 după o victorie cu 2-0 asupra gazdei Rusiei. Luis Suarez (10), Edinson Cavani (90) și un autogol al lui Denis Cherishev (23) au adus succesul „rușilor” la „Cosmos Arena” din Samara, iar aceasta a fost a treia victorie consecutivă pentru sud-americani.

învins

Sbornaya a încheiat meciul cu un bărbat mai puțin după ce Igor Smolnikov a primit două cartonașe galbene rapide în prima repriză. Echipa lui Stanislav Cherchesov rămâne pe locul doi cu șase puncte.

Ambele echipe își vor găsi rivalii în optimile de finală mai târziu în această seară.

Uruguay - Rusia 3: 0, gol de Cavani

Ambele echipe vor stabili cine va termina sub №1 în grupa "A"

Minutele de deschidere ale meciului au fost egale. Uruguay a ieșit în fruntea primei lor oportunități bune de gol. În minutul 10, Yuri Gazinsky l-a faultat pe Betancourt pe marginea suprafeței de pedeapsă. În spatele mingii se afla Luis Suarez, care cu o lovitură la sol în colțul din dreapta a marcat cu 1: 0.

Două minute mai târziu, Dzyuba a aruncat mingea pentru Cherishev. Aripa a suferit o lovitură de mișcare care a fost deviată de Muslera. În minutul 17 Dzuba a tras cu capul după o centrare dintr-un corner, dar a trimis mingea peste ușă.

În minutul 23, Uruguay a atins al doilea gol. Apărarea Rusiei s-a îndepărtat după o centrare dintr-un colț, mingea a ajuns la Diego Laxalt, care a tras puternic, mingea a sărit în Denis Cherișev și a devenit de neevitat pentru Akinfeev.

Șase minute mai târziu, Betancourt a marcat o pasă. Mijlocașul a încercat să străpungă mingea între picioarele ușii Rusiei, dar nu a reușit, iar un fundaș a fugit și a eliminat.

În minutul 36, „echipa” a rămas cu o persoană mai puțin. În câteva minute, Igor Smolnikov a primit două cartonașe galbene și a mers prematur la dușuri.

Până la sfârșitul reprizei, rușii au încercat să întoarcă cel puțin un gol, dar nu l-au împiedicat pe Akinfeev.

A doua parte a început cu o lovitură la zidul lui Cavani după o lovitură liberă directă de la sol. La scurt timp, Ignashevich a blocat o lovitură diagonală a lui Betancourt.

În minutul 69 Edinson Cavani a intrat în partea stângă a suprafeței de pedeapsă și a încercat un șut care a ieșit. Un minut mai târziu, șutul lui Zobnin a fost blocat de un jucător al „rușilor”.

În minutul 74, Dzuba a avut o șansă excelentă de a marca, dar atacantul a tras inexact cu piciorul stâng.

În minutul 82, rezerva Christian Rodriguez a încercat un șut la distanță, pe care Akinfeev a reușit să-l boxeze. Patru minute mai târziu, șocul lui Cavani a ricoșat în Ignashevich și a intrat în corner. În minutul 89, Akinfeev a reflectat o lovitură puternică pentru Rodriguez.

La scurt timp, Edinson Cavani a făcut din rezultat un clasic. Diego Godin a tras cu capul, portarul rus a reușit să înscrie, dar acolo Cavani din apropiere a format finalul 3: 0.