vasil

Vasil Gospodinov a devenit subcampion european la haltere. Bulgarul, care concurează la categoria 105 kg, a făcut un meci de 397 kg și a terminat pe locul doi la Campionatul Vechiului Continent de la Split (Croația). Gospodinov a mai câștigat încă două medalii de bronz după ce a terminat pe locul trei în aruncarea de 180 kg și pe locul trei în împingerea de 217 kg.

Vasil Gospodinov este sportivul №1 al lui Asenovgrad pentru 2015. A început să se ridice în sala de sport „Ivan Veselinov” din Asenovgrad, apoi a continuat în echipele CSKA și Levski.

Primul titlu european a fost câștigat de armeanul Simon Martirosyan cu un duel de 414 kg (184 la aruncare și 230 la împingere). Arkadiusz Michalski din Polonia a câștigat bronzul cu 387 kilograme (170 + 217).

Bulgaria ocupă locul 15 în clasamentul general al medaliilor cu 1 medalii de argint și 3 de bronz. Pe lângă cei trei ai lui Gospodinov, unul a fost câștigat de Stilian Grozev, în vârstă de 18 ani, care a luat argintul la 62 kg.