dintre cele

Sursa: site-ul CSKA

CSKA optează pentru primul dintre cele patru controale din Austria astăzi. „Armata” îl întâlnește pe câștigătorul dublei de aur în Polonia Legia la ora 19:00. Meciul va fi transmis în direct pe canalul cu plată Diema Sport 2, precum și pe Youtube.

Confruntarea cu Legia de astăzi va fi primul test serios pentru „roșii” în timpul antrenamentelor de vară, după ce până acum au jucat doar lupte cu Spartak (Pleven) (0: 1).

După meciul său cu polonezii, CSKA va înregistra încă trei verificări foarte autoritare. Pe 7 este meciul cu al 4-lea în elita rusă FC Krasnodar, pe 10 este confruntarea cu campioana Ucrainei Dynamo (Kiev), iar pe 14 vine cireașa de pe tort - luptă cu Inter în Riscone di Brunico, Italia.

„Roșii” se întorc în Bulgaria pe 15 iulie.

Prima repriză nu a oferit niciun merit fotbalistic, iar echipele au avut cu siguranță dificultăți cu condițiile meteorologice nefavorabile.

În Austria, a plouat cu 15 minute înainte de primul semnal al meciului și a continuat să curgă în prima jumătate a conflictului.

În minutul 13, rezultatul a fost deschis, când Diogo Viana și Arsenio Nunes au deșurubat apărarea adversarului, deoarece Nunes a fost corect pentru 1: 0.

Doar 6 minute mai târziu, Preslav Yordanov s-a trezit față în față cu un gardian al lui Legia, dar nu a reușit să înscrie pentru 2: 0.

Ciocnirile grele pe toată lungimea terenului predomină, având în vedere ploaia constantă, a fost un miracol că nu a existat nicio accidentare a unuia dintre jucătorii ambelor echipe.

Există mai multe cupluri curioase în rândurile „roșilor”, iar interacțiunea dintre Viana și Nunez este cu siguranță la un nivel extrem de ridicat.

În primele 45 de minute, Legia nu a impresionat cu nimic și nici măcar nu a fost evident că antrenorul echipei a încercat diferite structuri de joc, jucătorii săi rămânând de-a lungul pozițiilor de start, unde au început meciul.

Rivalul de astăzi al CSKA - Legia (Varșovia) este în prezent principalul club din Polonia. Echipa a dominat scena acasă din 2013. De atunci, a câștigat 3 dintre cele 4 titluri naționale posibile (2013, 2014 și 2016) și a câștigat și 3 cupe naționale (2013, 2015 și 2016). În plus, echipa este un participant obișnuit la faza grupelor la turneul Europa League și, de asemenea, a omis-o în ultimele două sezoane.

Faptul că echipa a avut cinci jucători naționali la Euro 2016 vorbește pentru clasa din Legia. Trei dintre ei au fost în echipa poloneză - fundașii Michal Pazdan și Arthur Jedrejczyk, care au fost titulari de nezdruncinat în toate cele 5 meciuri ale echipei, și mijlocaș Tomasz. Yodloviets, care a înregistrat și 5 apariții.

Legia a avut echipe naționale în alte două selecții - Slovacia și Ungaria. Pentru primul joc Ondrej Duda (21 de ani), care a marcat primul gol pentru Slovacia la Euro 2016 la 1: 2 din Țara Galilor. Pentru unguri, atacantul Nemanja Nikolic a înregistrat minute. El a devenit golgheterul din Ekstraklasa cu Legia cu un impresionant 28 de goluri în 37 de jocuri.

Clubul din Varșovia este unul dintre cele mai de succes din Polonia, câștigând de 11 ori.

PFC CSKA-SOFIA - LEGION (VARSOVIA)

CSKA Sofia: Georgi Kitanov, Lazar Marin, Plamen Galabov, Bozhidar Chorbadjiiski, Alexander Dyulgerov, Yordan Yordanov, Arsenio Nunesh, Boris Galchev (k), Stanislav Malamov, Diogo Viana, Preslav Yordanov

Rezerve: Alexander Konov (c), Krassimir Stanoev, Stoycho Atanasov, Petar Vitanov, Kristian Malinov, Alexander Georgiev, Nikola Kolev, Samir Ayass, Gustavo Kulma, Kiril Despodov

LEGIUNE: Malazh, Brozh, Levchuk, Rzheznichak, Khloshek, Molin, Vraniesh, Kucherchuk, Guillerme, Alexandrov, Niezgoda