312

• A+
  • A−

israelului

Bulgaria a câștigat cu 2-1 împotriva Israelului în primul său meci din grupa D din Fed Cup la turneul care se desfășoară la Tallinn, Estonia. La campionatul mondial de tenis feminin neoficial, echipa noastră, care nu are prima noastră rachetă Tsvetana Pironkova, a ajuns la victorie după meciurile disputate din prima zi a competiției din grupa I din zona Europa/Africa. Serbia și Estonia sunt încă în grupa noastră, iar clasamentul pe primul loc se califică în playoff.

Astăzi, Victoria Tomova a ieșit prima pe teren, câștigând 6: 4, 5: 7, 6: 2 împotriva lui Denis Kazanyuk. În ciocnirea primelor rachete, Julia Glushko a învins-o pe Elitsa Kostova cu 6: 3, 7: 5, dar meciul a fost egal și a trecut prin mai multe răsuciri.

În meciul decisiv al perechilor Kostova și Cecil Karatancheva, care a jucat primul ei meci pentru Bulgaria în 12 ani, s-a confruntat cu Glushko și Sheli Krolitsky și după o luptă dură care a durat 2 ore și 20 de minute, a câștigat cu 2: 6, 6: 3, 7: 5.

Au pierdut în primul set, dar au făcut o descoperire decisivă și au preluat conducerea cu 4: 2 în al doilea, apoi au reușit să preia controlul și să egaleze după 6: 3. Au arătat caracter și nu au renunțat când au rămas în urmă cu 0: 3 în partea a treia. Elitsa și Cecil au câștigat patru jocuri consecutive și au preluat conducerea cu 4: 3. Au reușit să facă față tensiunii la final și au obținut o descoperire decisivă, care a încheiat setul la 7: 5 și a adus astfel succesul final pentru Bulgaria.

Mâine echipa noastră va juca împotriva echipei Serbiei, care astăzi a câștigat 2: 1 împotriva gazdei Estonia.