După ce a schimbat un set, bulgarul a pierdut următoarele două cu un tiebreak - 4: 6, 6: 3, 6: 7 (2), 6: 7 (7)

21:15 | 4 iulie 2014 | 6 comentarii

într-un

Cel mai bun jucător de tenis bulgar Grigor Dimitrov a pierdut 1: 3 seturi în fața sârbului Novak Djokovic într-un meci extrem de egal și dramatic în semifinalele celui mai vechi turneu de tenis din lume „Wimbledon”. După ce a pierdut primul set cu 4: 6, a reușit să facă o descoperire în jocul său și în rezultat și a câștigat al doilea set cu 6: 3. Dar a pierdut al treilea și al patrulea cu 6: 7 după un tiebreak.

În primul set, meciul a fost egal pentru joc cu 2: 2. Cu toate acestea, în cel de-al cincilea joc, a existat o prăbușire neașteptată a calității serviciului bulgarului și a făcut o descoperire fără să câștige niciun punct.

A urmat un nou schimb de jocuri, fără ca Dimitrov să-și poată complica serios adversarul și să reușească să întoarcă progresul.

Așa că Djokovic a câștigat setul cu 6: 4 în mai puțin de o jumătate de oră. Trebuie remarcat faptul că sârbul nu a făcut o greșeală în niciunul dintre primele sale 19 prime serviri.

Al doilea set a început prost pentru bulgar, întrucât un rol cheie în acesta a fost jucat de primul său serviciu slab. La 1: 1 a făcut o nouă descoperire în pasul său - 1: 2 pentru Djokovic.

Undeva aici a început o îmbunătățire vizibilă a jocului bulgarului. Ty și-a diversificat focurile și a devenit mai frecvent odată cu ieșirile din plasă, ceea ce a perturbat ritmul sârbului. Așa că în următorul joc a atins un punct de descoperire, dar nu a putut profita de el și a pierdut jocul - 1: 3.

Totuși, Dimitrov nu a ratat următoarea ocazie de a egala scorul. În al șaselea joc a ajuns la două puncte de break și a finalizat cu succes al doilea dintre ele - 3: 3.

Apoi bulgarul a câștigat jocul la zero, în care a trecut cu 4: 3.

Creșterea jocului său a continuat în următorul joc, în care a ajuns din nou la două puncte de break și a profitat de primul - 5: 3. A urmat un serviciu rapid de joc și 6: 3 pentru Dimitrov în setul secund.

În setul al treilea, a urmat o bătălie egală, în care fiecare dintre cei doi jucători de tenis a reușit să câștige pasele lor la 6: 6.

Grigor Dimitrov a ratat șansa de a sparge serviciul lui Djokovic în al șaptelea joc când a ajuns la punctul de întrerupere, dar a ratat-o.

În tiebreak, bulgarul a făcut mai multe greșeli, inclusiv o dublă greșeală și a pierdut jocul cu 2: 7 și setul cu 6: 7 în 52 de minute.

La 1: 1 în setul patru, Dimitrov a dat jocul în care a trecut, făcând trei duble greșeli consecutive.

Cu toate acestea, bulgarul a reușit să-și restabilească rapid echilibrul psihologic și să întoarcă progresul în următorul joc - 2: 2.

În următorul joc Dimitrov a salvat de două ori puncte pentru o descoperire a adversarului său și a preluat conducerea - 3: 2.

A urmat un joc lung, în care bulgarul a atins puncte de descoperire de trei ori, dar nu a reușit niciodată să-i transforme într-o victorie.

După două jocuri schimbate rapid, o situație similară a fost atinsă în al zecelea joc la 5: 4 pentru Grigor Dimitrov. Rezultatul a fost egalat de mai multe ori, iar la un moment dat jucătorul nostru de tenis a avut o minge fixă, dar din nou nu a reușit să-și dea seama de avantajul său - 5: 5.

Două noi jocuri schimbate rapid au urmat la zero pentru a ajunge din nou la tiebreak.

De data aceasta a început foarte bine pentru Dimitrov, care a adus rezultatul la trei seturi consecutive pentru el la 6: 3. Cu toate acestea, a existat o defecțiune în jocul său, iar bulgarul a pierdut mai întâi 4 puncte la rând (dintre care unul din cauza unei duble greșeli), iar apoi tiebreak-ul cu 7: 9.

Meciul a durat 3 ore și 2 minute și a arătat că Grigor Dimitrov a câștigat deja încredere pentru a se opune complet în mod egal sârbului de frunte în schema turneului.

După meci, Grigor Dimitrov a spus că poate ataca vârful clasamentului mondial.

"Bineînțeles că sunt dezamăgit (de meci). Am ieșit pe teren să câștig. Am avut un început greu, dar la un moment dat am reușit să-mi îmbunătățesc performanța și am jucat tenis foarte bun. Nu știu ce s-ar fi întâmplat dacă aș fi câștigat al patrulea set. Am avut șansele mele, dar el a câștigat. Cred că mă mișc bine, mă antrenez bine, lucrez bine pe teren și în afara acestuia. Sunt concentrat pe fiecare joc, indiferent în ce turneu este. Desigur, trebuie să joc mult mai mult. Bine în aceste meciuri ", a spus Dimitrov.

"Am jucat împotriva unei viitoare stele. El este deja un jucător de top și datorită victoriei sale împotriva lui Andy Murray merită respect. Are lovituri de calitate și o atingere minunată și și-a ridicat nivelul incredibil în ultimele șase luni. Vedem toți acești tineri jucători de tenis care joacă fără teamă pe teren. Lovesc mingea fără să-i pese cine este de cealaltă parte. Se opun celor mai buni și sunt capabili să câștige titluri de Grand Slam ", a comentat jocul adversarului său Novak Djokovic.

În a doua semifinală, elvețianul Roger Federer l-a învins cu 3: 0 (6: 4, 6: 4, 6: 4) pe celălalt, care a ajuns în această fază a turneului, un tânăr jucător din top 10, canadianul Milos Raonic.

Acest articol ți-a fost de ajutor?

Vom fi fericiți dacă sprijiniți ediția electronică Mediapool.bg, astfel încât să vă puteți baza în continuare pe un suport independent, profesionist și onest de analiză a informațiilor.

Abonați-vă la cele mai importante știri, analize și comentarii la evenimentele zilei. Buletinul informativ este trimis la adresa dvs. de e-mail în fiecare zi la ora 18:00.