william

Boxerul bulgar William Cholov a câștigat titlul european pentru elevi la categoria 62 kg la campionatul de la Râmnicu Vâlcea (România). În finală, sportiva de 14 ani a clubului Academiei de Box cu un antrenor personal Borislav Boyadzhiev de la Sofia a fost convingător împotriva Danil Masalovic din Belarus și a adus Bulgariei singura medalie de aur a competiției.

Înainte de asta, ceilalți doi finaliști ai noștri și-au pierdut meciurile și au rămas cu medaliile de argint. În categoria de până la 38 kg, Radoslav Rosenov a pierdut în fața lui Alexei Starodubchev din Rusia. Krassimir Djurov din categoria de până la 41,5 kg, de asemenea, nu a reușit să facă față unui rus - Mikhail Grigoryan.

Astfel, echipa noastră, condusă de antrenorii Borislav Georgiev și Roman Țvetkov, s-a încheiat cu un titlu, 2 medalii de argint și 4 de bronz. Dancho Ganushev, Kosta Simeonov, Daniel Kirilov și Anton Kirilov au terminat pe locul trei la categoriile lor.