olimpice

Sofia. Două medalii de bronz și una de aur au fost câștigate de sportivii nativi în lupta clasică a Jocurilor Olimpice pentru Sportivi Surzi „Deflimpix 2013”, care se desfășoară în țara noastră.

În categoria de până la 120 kg. Ilian Iliev a devenit campionul jocurilor cu victorii asupra Șcharbakov (Blr) cu 6: 1 în sferturi; peste Kozar (Tur) cu 2: 0 în semifinale și într-o dispută pentru aurul câștigat față de Papadatos grecesc cu 2: 0. Astfel, după ce a câștigat argint la Campionatele Mondiale de la Sofia, Iliev a pus cel mai valoros premiu din cariera sa în vitrină.

În categoria de până la 55 kg. Angel Kremov a pierdut în sferturile de finală în fața ucraineanului Malishevski cu 8: 0, dar în repechages l-a învins pe mongolul Baatr cu 3: 0 și a câștigat bronzul. Sharipov (Rus) a devenit campion, învingându-l pe Malishevski în finală cu 8: 0.

În categoria de până la 84 kg. Hristo Pavlov le-a adus al doilea bronz bulgarilor după ce a învins-o pe Serisha Berisha cu 7-0 în sferturi, dar a pierdut cu 4-1 în fața rusului Tarasov în semifinale. În repescare, Pavlov l-a învins pe mongolul Basanpil cu 8: 0.

În categoria de până la 66 kg. Plamen Donchev a pierdut pentru prima oară în fața turcului Akdeniz cu 7: 0, iar în repechage în fața rusului Lazukin cu 4: 0 și a rămas pe locul 5 în clasamentul final.

Dublurile noastre mixte au căzut din competiția de badminton. Lyudmil Getov și Gergana Baramova au învins ucrainenii Kovalenko/Gubska cu 2: 0 (15, 14), dar în sferturi au pierdut în fața reprezentanților Taipei Chen/Fan cu 2: 0 (15, 15).

Aceeași soartă a avut-o și celelalte cupluri ale noastre, Nikola Tyankov și Gabriela Kolitsova. Bulgarii l-au învins pe britanicul Caswell/Allen cu 2: 0 (17, 9) și în sferturile de finală au pierdut în fața lui Antonov/Dormidontova (Rus) cu 2: 0 (16, 12).

Tyankov și Getov au părăsit turneul masculin, după ce au pierdut în fața lui Huang (Kit) cu 2: 0 (17, 8) și Dauskurtas (Lit) cu 2: 0 (14, 8), respectiv.