Milan și-a consolidat participarea la eliminările din Europa League după ce și-a câștigat meciul de acasă împotriva Celtic 4: 2. Succesul selecției lui Stefano Pioli este și mai dulce, deoarece „Rossoneri” au pierdut cu 0: 2 până în minutul 14.

milan

Astfel, marele maestru italian rămâne pe locul doi în spatele francezilor de la Lille, care în această seară au învins din nou Sparta (Praga) - 2: 1. În ultima rundă, cele două echipe se vor confrunta indirect pentru primul loc, ceea ce le va oferi un adversar mai ușor pentru următoarea fază a turneului.

Milan vrea cu siguranță să-l păstreze pe Frank Cassier

Îi oferă un nou contract cu condiții îmbunătățite

Meciul de la San Siro a oferit un adevărat spectacol de cap. Scoțienii au început într-un vârtej și până în minutul 14 conduceau deja cu 0: 2. Rogic a pedepsit greșeala de coșmar a Gabiei și a marcat în minutul 7. Cu toate acestea, problemele pentru Stefano Pioli s-au adâncit, deoarece la scurt timp după aceea Simon Kjaer a fost rănit și a trebuit să fie înlocuit cu forța de Romagnoli.

Schimbarea apărării italienilor a fost folosită imediat de „trifoi”, care și-a dublat avantajul în minutul 14. Christie a făcut o pasă excelentă pentru Edouard, care a săpat elegant peste Donaruma mincinos.

Ibrahimovic: Când ies pe teren, mă simt ca un copil care a primit bomboane pentru prima dată

"Mingea este cel mai bun prieten al meu"

Cu toate acestea, răspunsul lui Milan nu a întârziat și „rossonieri” au restabilit egalitatea până în minutul 26. Hakan Chalhanoglu își demonstrează marca - o performanță dintr-o lovitură liberă directă care s-a dovedit de neevitat pentru Barkas.

Câteva secunde mai târziu, Samu Castayejo a fost la locul potrivit după un șut blocat de coechipierul său și cu o lovitură strânsă făcută cu 2: 2.

Întoarcerea completă a meciului a fost un fapt în minutul 50. Senzația norvegiană Jens-Peter Hauge demonstrează încă o dată potențialul său mare. Scandinavul a avansat de pe flanc, a trecut de trei jucători celtici și a marcat cu un șut măsurat în colțul îndepărtat.

La Milano, sunt gata să nu primească un cent pentru Chalhanoglu

Interesul pentru cetățeanul turc este imens

Până la final, Rossoneri inspirați au ajuns chiar la un al patrulea gol. Hauge a arătat din nou tehnică împotriva scoțienilor, apoi a trecut pentru Diaz. Tehnicianul spaniol a săpat grozav pentru finalul 4: 2

În ultima rundă, Milano a vizitat Sparta (Praga). Celtic gazdă Lille.

MILAN - CELTIC 4: 2

0: 1 Rogic (7 "), 0: 2 Edouard (14"), 1: 2 Chalhanoglu (24 "), 2: 2 Castayejo (26"), 3: 2 Hauge (50 "), 4: 2 Diaz 82 ")