oprit

Numărul 1 mondial Novak Djokovic a fost eliminat în semifinalele turneului de la Doha după ce a pierdut în fața lui Roberto Bautista Agut. Spaniolul, clasat pe locul 7 în schemă, a câștigat meciul cu 6: 3, 6: 7 (6), 4: 6 și astfel în finală îl va întâlni pe participant cu „wild card” Tomas Berdych (Republica Cehă) sau №4 în schema Marco Cecinato).

Spre deosebire de cele două jocuri anterioare, în care a pierdut într-un set, de data aceasta Djokovic a început puternic. A câștigat prima pasă a adversarului său în meci și a preluat conducerea cu 3: 0. Djokovic nu a acordat niciun punct pentru a-l rupe pe spaniol în prima repriză și a închis setul cu 6: 3.

În a doua jumătate, numărul 1 mondial a salvat mai întâi 2 puncte de întrerupere consecutive în al patrulea joc, apoi a încercat cu 4: 3 la zero și a arătat aproape de victorie. În acele minute, însă, Bautista Agut a jucat și a reușit să întoarcă progresul pentru 4: 4. Djokovic a devenit nervos și chiar s-a supărat pe rachetă.

Câștigătorul a 14 titluri de Grand Slam încă nu s-a oprit din luptă și a reflectat setball în al 10-lea joc, egalând cu 5: 5. Sârbul a șters încă 2 puncte de set în al 12-lea joc și s-a îmbunătățit până la un tiebreak, care a fost foarte egal și a mers punct cu punct. Primul mini-break a fost pentru Bautista Agut, într-un moment cheie - pentru 6: 5. Djokovic a returnat imediat mini-pauza, egalând cu 6: 6, dar următoarele două puncte au fost câștigate de spaniol și acest lucru a trimis meciul în setul trei.

În partea decisivă, Bautista Agut a rupt la început și a preluat conducerea cu 2: 0. Djokovic nu a reușit niciodată să întoarcă progresul și a trebuit să se împace cu prima sa pierdere pentru 2019.

Bautista Agut s-a felicitat cu o a doua victorie împotriva lui Djokovic, de la care are 7 înfrângeri în carieră.