phelps

Michael Phelps nu se oprește cu medalii

Michael Phelps a câștigat cea de-a șasea medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Beijing, după ce a fost cel mai rapid și a stabilit un record mondial la 200 m combinate - 1: 54,23 minute. Aceasta este a șasea medalie de aur pentru Michael Phelps, cu al șaselea record mondial de la Jocurile de la Beijing. Odată cu succesul său, Phelps și-a apărat titlul la Jocurile de la Atena în urmă cu patru ani.

Realizarea anterioară de top de pe planetă a fost din nou opera lui Phelps - 1: 54,80 minute, pe care a realizat-o luna trecută în timpul Campionatului SUA, care a fost o calificare olimpică. Laszlo Cech (Ungaria) a fost al doilea cu 1: 56,52 minute, iar Ryan Lochte (SUA) a fost al treilea cu 1: 56,53 minute. Astfel, Phelps are deja 12 medalii de aur fără precedent de la Jocurile Olimpice - 6 la Atena și 6 la Beijing.

Michael Phelps mai are două medalii de aur rămase la Beijing pentru a îmbunătăți realizarea lui Mark Spitz din 1972 pentru cele mai multe medalii de aur la Jocurile Olimpice. Phelps este singurul înotător cu 12 medalii olimpice de aur din istorie.

Ryan Lochte a luat bronzul la doar 29 de minute după ce a devenit campion olimpic la 200 m spate. Pentru Laszlo Cech, aceasta este a treia medalie de argint de la Beijing. Recordul mondial al lui Michael Phelps a fost pe locul 21 la turneul olimpic de înot de la Beijing.