euro

Albania a învins România cu 1-0 și i-a eliminat pe vecinii noștri din nord din Campionatul European după etapa grupelor. Acest lucru nu îi poate ajuta pe albanezi să continue, deoarece vor fi probabil una dintre cele două echipe aflate pe locul trei cu cea mai slabă performanță.

În celălalt meci din Grupa A, Elveția și Franța și-au dat reciproc un punct după un 0: 0 nu foarte impresionant. Gazdele sunt pe primul loc în grupă, iar elvețienii sunt pe locul doi în așteptarea secundului câștigător în grupa C în finalele 1/8.

La Lille, antrenorul Franței Didier Deschamps a acordat o pauză celor trei titulari solizi - Ngolo Cante, Blaise Matuidi și Olivier Giroud, înlocuiți de Musa Sissoko, Ioan Cabay și, respectiv, Andre-Pierre Gignac. De asemenea, el a dat o nouă șansă rezervelor rămase împotriva starurilor din Albania, Antoine Griezmann, care a jucat în locul lui Dimitri Payet, și Paul Pogba, care a luat locul lui Anthony Martial.

Dacă nu cel mai activ, atunci cel puțin cel mai vizibil din prima repriză a fost Pogba. Când a luat un colț în fața ușii franceze, a rupt - literalmente, cămașa lui Mehmedi. O pedeapsă clară pentru care judecătorul sloven Damir Skomina și colegul său de pe contur au închis ochii.

Imediat după aceea, mijlocașul francez a făcut două șuturi foarte periculoase, dar Sommer i-a scos în lovituri de colț. Cu toate acestea, nici măcar el nu a reacționat în minutul 18, când un nou șut de tun al lui Pogba a sărit de pe transversală în afara. Până la sfârșitul reprizei, tânăra vedetă a reușit să urce pe capul lui Embolo (literalmente) și să rupă cămașa Granit Jaka, dar acest lucru nu l-a impresionat din nou pe Skomina.

După pauză, jocul a continuat în același spirit, deoarece elvețienii au încercat să niveleze jocul, dar în practică au existat situații doar în fața ușii lor. Publicul a prins viață când în minutul 63 noul ei favorit Dimitri Payet a apărut în locul tânărului Koman. Steaua West Ham a rambursat după un sfert de oră cu o lovitură superbă în transversală după o pauză de aproape 50 de metri și o centrare precisă a lui Musa Sissoko din flancul drept.

Elveția - Franța 0: 0. Arbitru: Damir Skomina (Slovenia). Cartonașe galbene: Adil Rami, Laurent Koscielny.

Elveţia: Jan Sommer, Stefan Lichtsteiner, Fabian Cher, Ioan Juru, Ricardo Rodriguez, Valon Bahrami, Granit Jaca, Jerdan Shakiri (80-Jelson Fernandez), Blairim Jemayli, Admir Mehmedi (83-Michael Lang), Brel Embolo.

Franţa: Hugo Joris, Bacari Sanya, Adil Rami, Laurent Koscielny, Patrice Evra, Musa Sissoko, Ioan Cabay, Paul Pogba, Kingsley Coman (63-Dimitri Payet), Antoine Griezmann (77-Blaise Matuidi), Andre-Pierre Gignac.

În celălalt meci în același timp, albanezii au fost vizibil mai inspirați decât jucătorii români și la sfârșitul primei reprize au atins un obiectiv care le-a dat speranțe minime de a se clasa pe locul trei în grupă. A fost marcat de Armando Sadiku, care a folosit o pasă a lui Memushai.

După pauză, românii, deja fără jucătorul „Ludogorets” Andrey Prepelitsa, care a început ca titular, au presat cu speranță la o schimbare. Au ajuns la o singură lovitură în grinda lui Andone.

România - Albania 0: 1 (0: 1). Golgheter: Armando Sadicu (43). Judecător: Pavel Kralovec (Republica Cehă). Cartonașe galbene: Alexandru Metzel, Christian Sapunaru, Migien Shevat Basha, Ledian Memushai, Elseid Husay.

România: Chiprian Tatarusanu, Christian Sapunaru, Dragos Grigore, Vlad Kirikesh, Alexandru Metzel, Andrei Prepelitsa (46-Lucian Sanmartyan), Ovidiu Hoban, Adrian Popa (68-Florin Andone), Nicolae Stancu, Bogdan Stancu, Denis-Gabriel (57).

Albania: Etrit Berisha, Elseid Husay, Arlind Ayeti, Mergim Mavrai, Annez Agoli, Migien Shevat Basha (83-Lorik Tsana), Andy Lila, Amir Abrashi, Ledian Memushai, Ermir Leniani (77-Odise Roshi), Armando Bedikay Sadiku).