shaidulin

Sursa: site-ul oficial

Alexei Shaidulin (până la 57 kg) (stânga) a câștigat titlul la categoria sa în cea de-a 58-a ediție a Turneului internațional de box Strandja Cup. Echipa națională este, de asemenea, cel mai probabil nou câștigător al Cupei Strandzha.

Alexey Shaidulin (până la 57 kg) a câștigat pentru a doua oară în carieră după Cupa Strandzha din 2005.

Echipa noastră națională de box a câștigat primul loc la categoria sa în cea de-a 58-a ediție a Turneului Internațional „Strandzha” din Palatul II al Orașului Târg din Plovdiv.

În finală, Shaidulin, care este medaliat cu bronz la Campionatul European din 2006, l-a învins pe campionul Vechiului Continent Albert Selimov din Rusia cu 53:33 puncte.

Shaidulin a început meciul prost, pierzând 9:13 după prima rundă. Finalul turului al doilea a venit la 28:28 puncte. În al treilea Shaidulin a jucat, conducând până la 38:30 la sfârșitul părții. Până la sfârșitul meciului, naționala Bulgariei avea un avantaj total, deoarece gongul final a venit cu 53:33 puncte în favoarea sa.

Boxerul lui Botev (Plovdiv) a câștigat pentru succesul său în categoria unui bonus de 5.000 BGN de ​​la Federație. Shaidulin a rămas singurul boxer bulgar cu titlu din turneu, după ce Salim Salimov (până la 51 kg) și Detelin Dalakliev (până la 54 kg) au pierdut finala în categoriile lor.

Dalakliev a fost desemnat cel mai tehnic jucător al turneului.