mustafina

Rusa Aliya Mustafina a câștigat titlul mixt paralel la Turneul de gimnastică de la Londra din Londra, relatează BTA.

Mustafina a primit un scor de 16.133 puncte pentru performanța sa și a adus primul titlu în Rusia de la turneul de gimnastică de la Londra.

Acesta este un succes incredibil pentru rusoaica, care a fost operată la genunchi acum 18 luni. Campionul olimpic de la Beijing 2008 Hu Qusin (China) a terminat pe locul doi cu 15.933 de puncte, iar Elizabeth Twiddle (Marea Britanie) a terminat pe locul trei cu 15.916 puncte.

Americanca Gabriela Douglas, campioană olimpică la toate competițiile și competiția pe echipe, a făcut o greșeală și a fost ultima cu 14.900 de puncte.

Pentru Mustafina, campioana mondială a echipelor din 2010, aceasta este a treia medalie olimpică după medalia de argint la competiția pe echipe și medalia de bronz la toate.