Fosta Cupă Mondială №1 Angelique Kerber (Germania) se califică în sferturile de finală ale turneului Pan Pacific de la Osaka (Japonia), care se află în categoria WTA Premier.

keys

Victoria Tomova va juca cu Naomi Osaka după o victorie asupra lui Alize Cornet

Bulgarul a intrat în remiza principală după două victorii în calificări

Nemțoaica s-a impus în fața americancei Nicole Gibbs cu 6-2, 6-4. Ambii au câștigat un număr egal de jocuri la servire și la recepție, dar superioritatea lui Kerber a fost evidentă. Angelique va juca vineri pentru un loc în semifinale cu Madison Keys (SUA).

În al doilea meci, Keys a transformat-o pe reprezentantul Kazahstanului Zarina Diaz cu 5-7, 6-0, 6-4 în 2 ore și 7 minute. S-au jucat în total 210 puncte, Keys câștigând 112 dintre ele. Meciul a fost foarte disputat, cu excepția celei de-a doua părți, care s-a încheiat cu zero pentru american.

Al treilea meci al zilei este între Su-Wei-Hsie (Taipei) și Elise Mertens (Belgia). Câștigătoarea acestei confruntări se va întâlni vineri cu Naomi Osaka (Japonia) sau Victoria Tomova (Bulgaria).

Se așteaptă ca meciul lui Tomova cu Osaka să înceapă în jurul orei 11:00. Acesta este cel mai mare meci pentru bulgară după „Wimbledon” 2018, când a jucat cu Serena Williams.