slab

Arsenal cu cel mai slab început din ultimii 39 de ani

Arsenal își continuă performanța neconvingătoare în Premier League sub conducerea lui Mikel Arteta.

Londonezii au suferit a treia pierdere consecutivă acasă în campionat înainte de sezon, după 1: 2 împotriva "Wolverhampton" în runda a 10-a.

Toate golurile „Emirates” au căzut în prima repriză, dar a existat un alt moment neplăcut care își va aminti meciul.

În minutul al cincilea, când o lovitură de colț pentru „aruncați”, David Luis a încercat să prindă mingea cu capul, dar în schimb a găsit capul lui Raul Jimenez de la oaspeți pentru a obține o coliziune teribilă.

Cetățeanul mexican și-a pierdut imediat cunoștința și a căzut fără viață la pământ. Reacția medicilor a fost rapidă și i-au dat oxigen suplimentar înainte de a fi scos pe o targă și dus la spital. Cele mai recente informații sunt că atacatorul este conștient și este în contact.

Lewis a continuat surprinzător meciul cu un cap însângerat, care a fost bandajat, dar a fost înlocuit la pauză.

În caz contrar, Lupii au deschis scorul în minutul 27 cu un gol al lui Pedro Neto printr-un extra. A marcat mingea deviată de pe transversală după o lovitură de cap a lui Leandro Dendoker.

Gunners-ului i-au trebuit doar trei minute pentru egalare. Fundașul central Gabriel a marcat cu o lovitură puternică de cap după o centrare de pe flancul drept al lui Willian.

Cu toate acestea, „Lupii” au atins un nou obiectiv în minutul 42, care s-a dovedit a fi o victorie. Pedro Neto a străpuns centrul și a tras. Bernd Leno a salvat, dar mingea l-a lovit pe Daniel Podens, care nu a greșit la distanță.

Victoria i-a trimis pe lupi pe locul șase cu 17 puncte, iar Arsenal se află pe un loc 14 de neinvidiat cu 13.

Gunnerii își fac cel mai slab început în liga din 39 de ani. În sezonul 1981/82, în aceeași etapă, londonezii au avut un atu de 12 puncte.

"Adversarul nostru a tras de două ori la poarta noastră și a marcat două goluri. În a doua repriză am jucat bine și am crezut că putem inversa rezultatul. Am creat situații, dar le-am ratat. Toți jucătorii trec prin astfel de perioade în care mingea face doar nu vreau să intru la ușă ", a comentat managerul Arsenalului, Mikel Arteta.

"Sunt responsabil pentru echipă și pentru faptul că trebuie să înscriem mai multe goluri. Nu avem nicio scuză, trebuie să facem mai bine", a adăugat spaniolul.

„Gunnerii” au marcat doar 10 goluri până acum, ceea ce le conferă locul cinci printre echipele cu cel mai slab atac din Premier League. În runda următoare, echipa Artata va juca în derby-ul nordului Londrei împotriva lui Tottenham.