108

• A+
  • A−

astana

Echipa Astanei, condusă de Stanimir Stoilov, s-a calificat în playoff-uri pentru a intra în grupele Ligii Campionilor, după ce a atins o victorie eroică cu 4: 3 asupra HIC finlandeză. Ambele echipe au terminat 0-0 în primul meci de la Helsinki, dar astăzi au făcut un adevărat spectacol de gol. Oaspeții, pentru care figura principală a fost fostul jucător de la Levski Osman Jalou, au preluat conducerea cu 2: 0. Atacantul Gambiei a fost cel care a deschis scorul în minutul 4, iar în 41 a asistat-o ​​pe Baa, profitând de o greșeală a portarului, pentru al doilea gol. Chiar la timp - cu un minut înainte de pauză, gazdele au reușit să întoarcă un gol și să-și păstreze șansele. Twomassi avea dreptate, dar și portarul HIC, Daniel Orlund, a avut un merit serios pentru gol.

Imediat după pauză, Roger Kanyas a egalat dintr-un penalty, iar în minutul 56 Dmitry Shomko a făcut o întoarcere completă după un celebru gol, în care l-a transferat pe portar dintr-un unghi mic. Totuși, drama a continuat după ce în minutul 70 gazdele au rămas cu un om mai puțin după un cartonaș roșu al golgheterului Twumasi. Finlandezii au profitat și în minutul 86 au ajuns la egalitate - 3: 3, ceea ce i-a trimis în runda următoare. Erfan Zeneli a înscris din penalty. În minutul 91, oaspeții ar fi putut atinge un gol de victorie, dar șutul lui Mendi a lovit bara transversală. A venit astfel minutul 93 de aur pentru Astana, în care Evgeni Postnikov a marcat golul victoriei pentru gazde.

După toată această dramă, kazahii vor aștepta tragerea la sorți a playoff-urilor pentru a intra în Liga Campionilor, în timp ce Astana a asigurat deja participarea la faza grupelor din Europa League.