Atletico Madrid a depășit, a depășit și a câștigat meritat și a aprofundat criza de la Barcelona după o victorie cu 1-0 pe stadionul lor "Wanda Metropolitano".

barcelona

Yannick Ferreira Carasco a marcat singurul gol al meciului în timp adăugat în prima repriză după o gafă a apărării Barça și în special a portarului Ter Stegen.

Carasco a fost scos pe aripă și nu se știe de ce portarul s-a dus să-l întâlnească în apropierea celui de-al 30-lea metru, având în vedere că un fundaș îl urmărea pe jucătorul Atletico. Atacantul a bătut tehnic între picioarele lui Ter Stegen și a marcat cu un șut în afara suprafeței de pedeapsă.

Echipa lui Ronald Koeman a mai jucat un meci slab și a reușit cu greu să ajungă pe poziții de gol. Antoine Griezmann și Clement Langley au ratat situații avantajoase după centrarea de pe aripi. Gazdele, în stil tipic, s-au apărat foarte bine și au așteptat momentul contraatacurilor. Într-una dintre ele, Marcos Llorente a scuturat transversala în prima repriză.

Astfel, după cea de-a șasea victorie din 8 meciuri din acest sezon, Atletico Madrid a egalat în fruntea clasamentului cu Real Sociedad. Ambele echipe au câte 20 de puncte fiecare, dar „saltelele” au un joc mai puțin. Echipa lui Diego Simeone rămâne singura fără pierderi de la începutul sezonului.

Pentru Barcelona, ​​problemele continuă. Din 8 meciuri din acest sezon, bărbații lui Ronald Koeman au 3 victorii, 2 egaluri și 3 pierderi. Catalanii sunt pe locul 10 în clasament cu 11 puncte, deja 9 dintre lideri.