Publicitate

Autogol în minutul 95 îngropat Maroc (video)

Iranul a mințit Marocul cu 1-0 în primul meci din grupa B a Cupei Mondiale.

îngropat

Prima repriză de la Sankt Petersburg a oferit un fotbal foarte interesant, dar ambele echipe au ratat șanse excelente de a găsi rezultatul, scrie gol.bg.

După pauză, lupta a predominat și situațiile interesante lipseau. În minutul 95, însă, Aziz Buchaduz a marcat un autogol și „perșii” au câștigat prima victorie a Cupei Mondiale din 1998 din Franța.

De la ora 21.00 este celălalt meci al grupei - derby-ul dintre Portugalia și Spania. În runda următoare, pe 20 iunie, Marocul îl va întâlni pe Cristiano Ronaldo și companie, în timp ce Iranul joacă cu favoritul „La Furia”.

În componența africanilor erau numele jucătorilor din Juventus și Real Madrid, respectiv Medi Benatia și Ashraf Hakimi. Au fost conduși de Ayub El Kabi, care a avut 11 goluri în 10 jocuri pentru țara sa înainte de meci. Speranțele iranienilor erau legate de duetul atacant Sardar Azmun de la Rubin Kazan și Karim Ansarifard de la marele grec Olympiakos. În spatele lor se află Alireza Jahanbanksch, care în sezonul trecut a marcat 21 de goluri în 33 de meciuri pentru AZ Alkmaar în Eredivisie.

În minutul 2 Amin Harit a avut ocazia să găsească rezultatul. A tras în mișcare, dar privirile lui l-au trădat. Apoi, descoperitul Hamik Zeih nu a reușit să intercepteze o pasă grozavă pe teren dintr-un corner. Africanii au continuat să domine și în minutul 5 Younes Belhanda a interceptat cu capul o pasă bună în poarta de lângă, dar a trimis mingea.

180 de secunde mai târziu, Ayub El Cabi a preluat o pasă lungă a lui Medi Benatia în fața punctului de penalizare și a tras, dar șutul a fost din nou inexact. În minutul 18, durerile de cap pentru Iran au devenit foarte grave, dar „albii” au scăpat din nou în mod miraculos. Mingea a fost trimisă la ușa lor de trei ori de la marginea zonei de poartă. În două dintre cazuri a fost soluționat, iar în cele din urmă Alireza Beiranvand a ucis împușcătura lui Medi Benatia.

Apoi „perșii” au egalat jocul și au atins mai multe poziții statice consecutive, din care nu au reușit să profite. La sfârșitul primei reprize, Iranul a ratat o șansă de aur de a trece la conducere. După o greșeală la mijlocul terenului, Sardar Azmun a ieșit singur împotriva portarului, dar Munir Mohamedi a salvat șutul. Mingea a revenit la atacant, dar din nou gardianul marocan a tras.

A doua repriză a început la fel ca prima - cu presiunea din Maroc și „roșii” au creat o poziție bună în minutul 49. Apoi Nordin Amrabat s-a centrat bine către Amin Harit descoperit, dar el a acționat în grabă și a trimis mingea afară. Apoi meciul a fost extrem de plictisitor, au dominat artele marțiale aspre și au lipsit situațiile interesante.

În minutul 80, un șut periculos al lui Amin Harrit a fost ucis de portar. Acest lucru a dus la minutul 95, când după o centrare dintr-un fault Aziz Buhaduz a marcat un autogol cu ​​capul și Iranul a câștigat cu 1: 0.

Maroc - Iran 0: 1

Golgheter: 0: 1 Aziz Bouadouz (90 + 5)

Maroc: 12. Munir El Kajui, 5. Mehdi Benatia, 6. Romain Sais, 2. Ashraf Hakimi, 14. Mbark Busufa, 10. Younes Belanda, 18. Amin Arit (4. Manuel da Costa), 8. Karim El Ahmadi, 7 .Hakim Ziesh, 16. Nord Amrabat (21. Sofyan Amrabat), 9. Ayub El Kaabi (20. Aziz Bouaduz)

Iran: 1. Alireza Beyravand, 4. Rozbeh Cheshmi, 8. Morteza Puraliganji, 23. Ramin Rezaeyan, 3. Ehsan Hadji Safi, 9. Omid Ebraimi (15. Pajman Montazeri), 11. Wahid Amiri, 10. Karim Ansari Fard, 7. Masood Shojaei (17. Mehdi Taremi), 18. Alireza Jahanbahsh (14. Saman Godos), 20. Serdar Azmun

Stadiu: „Sankt Petersburg”, Sankt Petersburg - 67000
Judecător: Junette Chakar (Turcia)
Cartonașe galbene: Ahmadi (Maroc), Ansari, Jahanbahsh, Shojaei