pierderi

Baschetbalistii din „Balkan” au pierdut în fața „Black Sea Port Varna” într-un meci de acasă. În minutul al cincilea oaspeții de la Varna au preluat conducerea și au ținut inițiativa în mâinile lor până la finalul meciului. Baschetbalistii lui Alexander Todorov nu s-au putut opune lui Pupovich, Velikov și companiei. Jocul principalilor jucători ai „verzilor” nu a început și logic a ajuns la un rezultat neplăcut - 89:84 pentru baschetbalistii din Varna.

Băieții noștri au fost, de asemenea, foarte nefericiți la tragerea la distanță. Ultimul sfert al meciului a fost extrem de contestat. Cu un minut și 20 de secunde înainte de ultimul semnal de arbitru, „Balkan” a redus diferența la un punct. Dar două „trei” dintre Tresach și Stamenkovic au decis meciul în favoarea lui Varna. În părțile separate - 20-24, 21-24, 17-17, 26-24.

Balkan a câștigat lupta sub coș, dar Varna a avut un succes ușor mai bun în fotografiere la general decât un joc - 48% față de 44%. Varna a dat mai multe pase decisive, a luat mai multe mingi și a provocat mai multe greșeli adversarului.

Pentru gazde, cele mai multe puncte - 32 - au marcat Stanimir Marinov, cu 18 pornite Pavel Marinov, și 15 și 9 lupte înregistrate Ivan Lilov.