pierde

Echipa de ARDA a jucat primul său meci din faza grupelor din al doilea opt al efbetLIGA. Absolvenții lui Nikolay Kirov au pierdut cu 0: 2 de la Dunav la stația Lokomotiv din Plovdiv. La începutul meciului Stoycho Atanasov a primit un cartonaș galben excesiv, iar în minutul 20 arbitrul șef Vasimir El Khatib i-a arătat un al doilea cartonaș galben, respectiv roșu, a lăsat echipa cu 10 persoane. Cu puțin înainte, Atanasov a avansat de la dreapta, centrat spre Kokonov, dar portarul dunărean a reușit să traverseze crucea. După fault în minutul 22, Dolapchiev a prins mingea cu capul și a deschis scorul. După gol, oaspeții au mai făcut o lovitură la Bankov, dar portarul lui ARDA era în locul potrivit. În minutul 34, Spas Delev și-a încercat norocul cu un șut de la marginea suprafeței de pedeapsă, dar Makenjiev a salvat. În minutul 38, Svilen Shterev a rămas singur în suprafața de pedeapsă, a primit mingea de la Dolapchiev, s-a întors și a înscris pentru 0: 2. cu acest rezultat încheierea primei reprize.

După pauză, jucătorii din ARDA a încercat să schimbe rezultatul negativ pentru ei. În minutul 57, Spas Delev a făcut un șut de la marginea suprafeței de pedeapsă. În minutul 62 Bankov a scos un șut periculos al lui Ndogala de la Dunăre. La scurt timp după ce a apărut pe teren, Ahmed Osman și-a creat o poziție în fața Dunării. După o agitație în zona de pedeapsă, nu Ruse, Matheus Leoni a țintit spre bara transversală, dar mingea nu a reușit niciodată să intre în plasă. Până la sfârșitul meciului, rezultatul a rămas neschimbat.

În următoarea rundă a fazei grupelor ARDA îl acceptă pe Botev Plovdiv, care este lider în grupă cu 33 de puncte, înainte ARDA 31t., iar Dunărea și Botev Vratsa au câte 22 de puncte.
VEZI GALERIA!

ARDA: Nikolay Bankov, Stoycho Atanasov, Milen Stoev, Mateus Leoni, Emil Martinov, Rumen Rumenov, Alexander Georgiev, Svetoslav Kovachev, Ivan Kokonov, Spas Delev, Radoslav Vassilev