• DirTV

Bayern a fost lovit grav, dar Dortmund nu a profitat

Surprize în Bundesliga

grav

Bayern (München) și-a pierdut în mod surprinzător vizita la Bayer (Leverkusen) cu 1: 3 într-un meci din runda a 20-a a Bundesliga.

Bavarezii au fost depășiți pe contraatacuri și seria lor neînvinsă de 11 meciuri a fost anulată. Aspirinii nu l-au cucerit pe acest adversar în ultimii 4 ani și succesul este foarte semnificativ.

Și toate acestea, deși Bayern a condus în rezultat. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 41, când Leon Gorecka a profitat de o centrare a lui Thomas Mueller.

În a doua jumătate gazdele au fost prea puternice. În minutul 53 Leon Bailey a egalat cu o altă performanță fantastică a unei lovituri libere directe.

10 minute mai târziu, schimbarea a fost completă. Apărarea lui Bayern a adormit un atac rapid și Karim Belarami a lovit cu pasul în fața ușii lui Kevin Foland, care nu a putut greși de aproape.

3-0 final a fost format de Lucas Alario după un gol similar cu al doilea. De data aceasta asistența a fost Julian Brant.

Liderul Borussia (Dortmund) nu a profitat de pasul greșit al principalului concurent pentru titlu, după ce a terminat 1: 1 în vizita sa la Eintracht (Frankfurt). Astfel, galben-negrii conduc cu șapte puncte în partea de sus a tabelului.