Americanul John Isner și-a continuat performanța puternică la Masters Series din Paris și s-a calificat în semifinalele cursei după o victorie cu 6-4, 6-7 (5), 6-4 asupra lui Juan Martin del Potro.

bgnes

Ieri, gigantul din Carolina de Nord a salvat un meci înainte de a-l învinge pe Grigor Dimitrov în trei seturi, iar astăzi a demonstrat din nou că la Masters din Paris arată întotdeauna ce-i mai bun din el, după ce a ajuns în finală acum un an. Meciul a fost foarte important pentru Del Potro, care avea să-și asigure cu succes ultimul loc pentru calificarea la finala turneului mondial de la Londra, dar argentinianul a dat semne de oboseală după multe meciuri din ultimele săptămâni.

Isner a reușit să ajungă la un progres în primul set pentru a prelua conducerea în rezultat, iar în partea a doua nu au existat progrese și s-a ajuns la un tiebreak. În el, Del Potro a dat dovadă de caracter și a câștigat cu 7-5 pentru a înscrie un set decisiv. În el, americanul a făcut din nou o pauză timpurie, după care a fost impecabil în propriul serviciu și a închis meciul după 2 ore și 10 minute de joc. Isner a fost impecabil în propriul său serviciu pe tot parcursul meciului, fără să dea nicio șansă să străpungă adversarul.

Pentru un loc în finală, el va argumenta cu calificatorul sârb Filip Krainovic, care s-a calificat în semifinalele de la Paris după demisia numărului 1 mondial Rafael Nadal. Isner are și șansa de a se califica la Londra dacă reușește să câștige titlul în capitala Franței./BGNES