Ambele echipe au transformat 1: 1 la "Ewood Park" pentru Cupa FA

city

16:39 | 4 ianuarie 2014.

Blackburn și Manchester City au pierdut cu 1: 1 într-un meci din runda a 3-a a Cupei FA și astfel rezultatul acestei perechi va fi decis într-o reluare a stadionului Etihad.

Alvaro Negredo a avut dreptate pentru „cetățeni” la sfârșitul primei reprize, golul pentru Blackburn a fost marcat de Scott Dan imediat după pauză.

Oaspeții din Manchester au controlat aparent meciul, dar au făcut o jumătate de duzină de ratări, care nu au reușit să rezolve lucrurile la „Ewood Park”, iar la sfârșitul meciului ar putea pierde chiar și după ce au rămas într-o echipă redusă, din cauza expulzării lui Ang Dedrick Boyata.

Înainte de acest meci, „cetățenii” se aflau într-o serie de șapte victorii consecutive la toate turneele, dar nu au reușit niciodată să învingă o echipă care are 28 de poziții în spatele lor în fotbalul englez.

Jucătorii Blackburn merită doar cuvinte excelente pentru performanța lor în acest meci și au câștigat logic o reluare.

Meciul a început cu fotbalul pozițional, iar acțiunile de la început s-au desfășurat în principal în mijlocul terenului. Treptat, „cetățenii” au luat inițiativa și au reușit să înscrie.

David Silva centrează în zona de penalti a lui Blackburn dintr-o lovitură liberă directă, dar Xavi Garcia a ratat mingea și nu a reușit să înscrie de la trei metri.

În minutul 10, Taylor a fost adus în spatele apărării lui Manchester City și s-a trezit singur împotriva Bisericii Pantilimon, dar o ambuscadă a fost marcată. Cinci minute mai târziu, Alvaro Negredo a mințit apărarea echipei gazdă, dar a luat mingea prea tare și a ieșit.

Blackburn a răspuns cu două poziții serioase. Mai întâi în minutul 18 Taylor a tras din arcul suprafeței de pedeapsă, dar în exterior și doar un minut mai târziu Scott Dunn cu capul nu a reușit să-l depășească pe Costelle Pantilimon.

Acestea au fost minutele puternice ale gazdelor, dar nu au reușit să înscrie, iar odată ce au fost deteriorate după un handbal nu i-a fost acordat lui Jolien Lescott chiar înainte de penalizare. Aceste situații i-au șocat pe „cetățeni” și au adus jocul într-o poziție mai înaltă, apăsând pe gazde.

În minutul 26, James Milner a străpuns stâlpul din stânga și s-a centrat brusc în suprafața de pedeapsă, unde, totuși, Alvaro Negredo a rămas sub minge și a ratat. Patru minute mai târziu, Negredo a râs de apărarea lui Blackburn, dar a luat un avans puternic, iar Robinson a ieșit în mod previzibil și a prins.

În minutul 35 a venit cea mai curată situație pentru oaspeți de la începutul meciului. Apoi Gael Clichy a centrat pe Boyata, care l-a găsit pe David Silva la penalty, dar spaniolul a șutat cu piciorul drept peste transversală. A existat o șansă pentru Blackburn, dar Rudy Gestede nu a reușit să înscrie.

Acest lucru a dus la ultimul minut al primei reprize, când după o lovitură de colț Edin Dzeko s-a îndreptat spre Alvaro Negredo, care a marcat aproape pentru 0: 1.

Trebuie remarcat faptul că acest obiectiv a fost neregulat, deoarece Negredo a fost ambuscadat când Dzeko a trecut. Heinley și Taylor de la gazde au făcut un spectacol pentru spectatori, aproape plesnindu-se reciproc în drumul spre vestiare.

A doua repriză a început cu cereri de penalizare din partea lui City, dar aceasta nu a fost reglementată în mod corespunzător. În minutul 51 Xavi Garcia s-a desprins din stânga și a șutat din colțul suprafeței de pedeapsă, dar în afara.

Patru minute mai târziu, gazdele au reușit să egaleze. Rudy Gestede a tras cu capul, în care Costel Pantilimon nu a intervenit cu autoritate și i-a dat mingea lui Scott Dan, care a întins îndeaproape plasa „cetățenilor” pentru 1: 1.

Acest gol a dat un impuls jucătorilor lui Blackburn și au pus o presiune serioasă pe City. În minutul 62, Chris Taylor ar fi putut face o schimbare completă, dar a tras.

Treptat, oaspeții au luat inițiativa, dar Alvaro a creat trei pase consecutive. două minute mai târziu, Edin Dzeko a tras puternic, iar Paul Robinson a ucis mingea, care l-a lovit pe Negredo, care a trimis-o însă la stâlpul drept pe o plasă goală.

O pasă unică, dar asta nu a fost tot, după ce Negredo nu a reușit să înscrie și în minutul 68 a rămas într-o poziție clară de poartă. Atacantul a ratat golul în minutul 73, când a tras din arcul suprafeței de pedeapsă de pe laturile ușii.

Spre finalul meciului, oaspeții au mărit ritmul și au pus o presiune serioasă asupra gazdelor lor. Apoi a apărut în joc Jesus Navas, care putea înscrie imediat ce a intrat, dar Paul Robinson și-a arătat clasa și și-a salvat echipa.

În minutul 80, Yaya Toure a avut ocazia să aducă victoria în City, dar a tras inexact. A urmat o nouă pasă a lui Navas, care a șutat în stânga, după ce Milner l-a adus excelent în zona de penalti a echipei gazdă.

În minutul 85, însă, prostia nebună a lui Anga Dedrick Boyata, care a implorat o expulzare infantilă, i-a permis lui Blackburn să ia inițiativa și să domine complet până la final.

Gazdele ar putea ajunge chiar la o schimbare completă, dar în ultimele secunde Tom Kearney nu a reușit să înscrie. Astfel, ambele echipe vor juca pe stadionul Etihad.

Blackburn - Manchester City 1: 1

Golgheteri: 0: 1 Alvaro Negredo (45) 1: 1 Scott Dan (55)

Blackburn: Robinson, Henley, Dan, Heinley, Spur, Williamson, Lowe, Taylor, Kearney, Marshall, Gestede (80 - Rhodes).

Manchester City: Costel Pantilimon, Anga Dedrick Boyata, Jolien Lescott, Matthias Nastasic, Gael Clichy, James Milner, Fernandinho (64 - Yaya Touro), Xavi Garcia, David Silva (88 - Pablo Sabaleta), Alvaro Negredo (74 - Jesus Nase), One Dzeko.