Botev U17 a pierdut în fața Bulgariei U17 (fotografii)

fața

Botev U17 a pierdut 0: 3 în fața naționalei bulgare U17 într-un meci de control disputat pe stadionul Berkut din Brestnik. Acesta a fost primul control pentru „galben-negri” după întoarcerea lor din Germania.

Prima repriză a fost egală, dar „tricolorii” au avut poziții de poartă mai clare. În minutul 10, după o lovitură din apropiere, mingea a lovit stâlpul stâng al lui Stamen Boyadzhiev. În minutul 18, absolvenții lui Ivan Tsvetanov au făcut un atac bun, în care Georgi Georgiev a scăpat în spatele apărării și a sărit singur împotriva paznicului „leilor”, dar a citit situația și a intervenit perfect, ucigând mingea.

În minutul 25, un jucător în „roșu” a fost lăsat față în față cu Stamen Boyadzhiev, dar va fi lângă ușă. 4 minute mai târziu, rezultatul a fost descoperit. Alexander Georgiev a primit mingea la aproximativ 25 de metri distanță de ușă și a tras, iar șutul său l-a surprins pe Stamen Boyadzhiev, care nu a intervenit convingător și mingea s-a încurcat în plasă pentru 0: 1. Până la sfârșitul primei reprize, ambele echipe au avut mai multe atacuri, dar nu au amenințat serios portarii.

La pauză, Pepo Penchev a lansat aproape în totalitate un nou unsprezece, iar „tricolorii” aveau un avantaj serios față de ceea ce se întâmplă pe teren. Mai multe schimbări au fost făcute și în echipa lui Botev, dar majoritatea modificărilor au fost făcute în a doua jumătate. În minutul 50, un șut puternic de la 22 de metri a fost salvat cu pricepere de Radoslav Tantikov, care a intrat ca înlocuitor al ușii „Canarilor”. În minutul 57, Tantikov a trebuit să intervină din nou într-un șut de la distanță, care, totuși, se afla în corpul său și tânărul gardian al "galben-negru" salvat.

În minutul 69, rezultatul a fost 2-0, după ce Martin Kirilov a rămas singur împotriva lui Radoslav Tantikov, a reușit să-l depășească și a dublat conducerea tricolorilor pe o plasă goală. În minutul 71, Alexander Grancharski a făcut o pauză frumoasă și a șutat, dar mingea a trecut peste transversală. Cu puțin înainte de final, băieții lui Pepo Penchev și-au făcut clasicul lider. După ce a centrat dintr-un colț în poarta îndepărtată, un jucător în „roșu” a îndreptat mingea către poarta apropiată, unde Galin Tashev a marcat din apropiere.