Naționala bulgară U21 a pierdut 0: 2 în fața Rusiei în calificările europene. Echipa noastră a primit un gol de la vestiare, care într-o oarecare măsură a zădărnicit planurile antrenorului Alexander Dimitrov. Maxim Glushenkov (1) a adus gazdele în avantaj în rezultatele secunde după semnalul inițial al arbitrului, iar Igor Diveev (65) s-a dublat cu un șut din stop. Căpitanul „leilor” Daniel Naumov a făcut câteva salvări bune.

bulgaria

În urmă cu un an, cele două echipe au terminat cu 0-0 pe stadionul Slavia într-un meci în care a devenit clar că tinerii „lei” au puterea să se opună favoritului din grupă. Acum echipa noastră a fost fără Martin Minchev și Ivan Turitsov.

În minutul 25, șutul lui Valentin Antov chiar înainte de penalty a căzut la îndemâna portarului Safonov. Până la sfârșitul primei reprize, inițiativa a fost în principal în echipa rusă. În a doua repriză, în minutul 53, o greșeală în mijlocul Bulgariei ar putea fi pedepsită. Petko Hristov a înscris cu o mare despărțire în suprafața de pedeapsă, care a blocat șutul unui fotbalist al gazdelor, care a rămas față în față cu Naumov.

În minutul 65, Igor Diveev a dublat conducerea echipei rusești cu un șut puternic de la câțiva metri, pe care Naumov nu l-a putut reflecta. Golul a venit după o bună intervenție a gărzii bulgare într-o centrare periculoasă. În loc să îndepărteze mingea, Tonislav Yordanov a încercat să simuleze un jucător advers în apropierea suprafeței de pedeapsă. Extremul CSKA-Sofia a alunecat, a pierdut mingea și de acolo a urmat o pasă în zona de penalizare, de care Diveev a profitat în cel mai bun mod.

În minutul 83, Naumov a trebuit să plonjeze pentru a reflecta un șut puternic al lui Krugovoy de la distanță.