Șahtior (Donețk) a primit un gol în ultimele secunde din timpul regulat și a pierdut în fața lui Hrakov de la Celta cu 0: 2 după prelungiri în revanșa finalelor 1/16 din Europa League. Astfel, oaspeții din Vigo s-au calificat în finala 1/8 cu un scor total de 2: 1.

celta

„Minerii” din Donetsk câștigaseră primul meci cu 1: 0 în Spania și erau considerați favoriți înainte de revanșă, care s-a dovedit a fi destul de egal și a ajuns la egalitate zero. Cu toate acestea, în ultimele secunde ale timpului regulat, Celta a primit dreptul de a executa o lovitură de pedeapsă de 11 metri, iar Iago Aspas (90 + 1-penalty) a fost exact din penalty pentru a înscrie meciul în prelungiri.

Primul dintre ei s-a încheiat fără goluri, dar la începutul celui de-al doilea Gustavo Cabral (108) a șocat gazdele cu un al doilea gol în poarta lor după o asistare a lui Hosabed. Până la sfârșitul ciocnirii, Șahtar nu a reușit să returneze lovitura și a renunțat la cursă.