rostov

Două goluri ale jucătorului echipei naționale a Armeniei Khoren Bayramyan i-au adus trei puncte importante lui Rostov în timpul vizitei lui Rubin din etapa a 15-a a RPL. Echipa lui Valery Karpin a câștigat la Kazan cu 2: 0 și a sărit pe locul 5 în clasament.

Gazdele au avut probleme grave de personal și nu au reușit să reziste. Echipa lui Leonid Slutsky a avut norocul să nu înscrie un gol la început, când s-a deschis o șansă în fața lui Haytam Aleesami.

La jumătatea primei reprize, Kento Hashimoto s-a accidentat și Danil Glebov a apărut în locul lui pentru Rostov.
Ruby devine treptat mai activ. În minutul 31, Alexander Zuev a trecut pe lângă bară, iar în alte situații, Sergei Pesyakov a trebuit să salveze poarta vizitatorilor.

În minutul 55, Glebov a trecut la Bayramyan, care, cu un șut precis în colțul din stânga sus, ia adus lui Rostov conducerea. Puțin mai târziu, VAR a intervenit pentru o posibilă penalizare în favoarea oaspeților, dar nu a fost acordată o astfel de penalizare.

În minutul 76, Bayramyan s-a trezit din nou într-o poziție clară în suprafața de pedeapsă și a marcat cu calm al doilea gol al meciului. Rubin nu a putut răspunde, permițând o a doua pierdere consecutivă.

Kazan este pe locul 10 în clasament cu 21 de puncte, iar în runda următoare va găzdui CSKA (Moscova). Rostov va găzdui Dynamo (Moscova).