Marea surpriză a Cupei Mondiale din 2018 este un fapt! Este că campioana mondială Germania a renunțat la cursă după ce a pierdut senzațional cu 0: 2 de la outsider în grupa „F” Coreea de Sud!

2018 este fapt

Astfel, selecția lui Joachim Lev a terminat ultimul cu 3 puncte. Coreenii au același lucru, dar sunt în fața Bundesliga din cauza rezultatului ciocnirii directe.

Coreea de Sud - Germania 2: 0, goluri în timp adăugat!

Întâlnirea este astăzi la ora 17:00

Echipele Suediei și Mexicului continuă în turneu cu câte 6 puncte, întrucât scandinavii au ocupat primul loc după bătălia de astăzi asupra „aztecilor” cu 3: 0.

Astăzi, se pare că germanii se așteptau ca adversarul să lupte singur, dar de la bun început a devenit clar că sud-coreenii erau de altă părere.

Prin urmare, nu a fost surprinzător faptul că Hyun-Min Son a fost primul care a înscris lângă gol în meci!

Cel mai periculos fotbalist al coreenilor a prins o minge din aer în diagonală din zona de penalizare, care a trecut cu centimetri deasupra barei transversale. Neuer a jucat o lovitură greșită nepregătită la început, dar după ce a lăsat mingea, portarul a reușit să o omoare.

Treptat, nemții au încercat să pună jocul în jumătatea adversă. Cu toate acestea, nu au reușit să atingă pericolul de poartă în fața excelentului gardian în meciul Io. Acesta din urmă, după cum spune clișeul, a salvat tot ce putea fi salvat.

La sfârșitul primei reprize, Hyun-Min Son a încercat să ceară un penalty, dar corect nu s-a decis și astfel, cu un scor de 0: 0 ambele echipe s-au retras la pauză.

A doua parte a început cu o explozie cu presiunea germanilor! Știau deja că victoria lor era necesară având în vedere evoluțiile din meciul Mexic - Suedia.

În mai puțin de 5 minute, Goretska și Werner au ratat din poziții bune!

A lui Goretska era deosebit de curată, care de la distanță cu capul în fața terenului de poartă nu a reușit să-l învingă pe portarul coreenilor.

De-a lungul timpului, jucătorilor campioanei mondiale le-a fost din ce în ce mai dificil să organizeze atacuri mai semnificative, deși echipa lui Lev părea să aibă cel puțin mai mult control asupra mingii.

În minutul 68, Mario Gomez, care a intrat ca rezervă, a ratat și el o lovitură de cap dintr-o poziție convenabilă., iar deznodământul a venit în ultimele minute!

În minutul 87, Mats Hummels a fost găsit descoperit la câțiva metri de linia porții, dar fundașul Bayern a făcut tot imposibilul să trimită mingea în afara țintei!

Totul pentru campioana mondială s-a încheiat în timp adăugat!

Când s-a amestecat în zona de penalizare, Kim a rămas singur împotriva lui Neuer și a trimis mingea în plasă! A urmat un semnal de ambuscadă, dar după consultarea sistemului VAR, a devenit clar că nu există, deoarece Tony Kroos se juca cu mingea înainte de gol - 1: 0!

În minutul 96, Hyun-Min Son a ieșit cu mâinile goale și a sigilat retrogradarea Germaniei din turneu pentru rezultatul final - 2: 0!

Deci, prima mare bombă a Cupei Mondiale din 2018 este un fapt! Campionul mondial este eliminat în faza grupelor, ceea ce având în vedere performanța echipei de la începutul turneului pare mai natural.