CSKA învins

Sursa: Ivo Tsekov

CSKA l-a învins pe Botev cu 2-0

CSKA l-a învins pe Botev (Pd) cu 2: 0 la Plovdiv. Golurile au fost marcate de Moroz în minutul 43 și Zlatinov în minutul 73.

Echipa CSKA a înregistrat a șaptea victorie de la începutul sezonului. Succesul a fost primul pentru „Armată” în afara Sofiei.

În prima repriză meciul a fost egal cu un ușor avantaj al oaspeților de la CSKA. Pozițiile din fața ambelor porți lipseau.

Cea mai curată situație pentru Botev a fost irosită de Manchev după o centrare a lui Minev în minutul 40.

Trei minute mai târziu, CSKA a deschis scorul. După o lovitură de colț, a urmat o centrare către Moroz. Letonul a marcat primul său gol într-un meci oficial pentru echipă, marcând cu o lovitură de cap.

În a doua jumătate, „canarii” s-au transformat pe teren. Pozițiile din fața ușii oaspeților au urmat una după alta.

Omisiuni au fost făcute de Kabu Saidhodja și Krastev. Botev a lovit și două grinzi.

În minutul 48 Kabu a lovit stâlpul de sus după o centrare dintr-o lovitură de colț, iar în minutul 64 Minev a scuturat pentru a doua oară stâlpul din spatele lui Bacon.

Datorită evenimentelor din minutul 73, CSKA a decis meciul cu un gol al rezervei Zlatinov. Golul i-a spart pe „canari” și până la sfârșitul meciului meciul s-a terminat.

Cu această victorie, campioana și-a păstrat poziția de lider în clasament. Botev a rămas pe locul 14 în clasament.