Titlul Ligii I se va decide în ultima rundă! Finalul dramatic al campionatului a fost asigurat după victoria de astăzi a CSKA în marele derby cu Levski. „Armata” și-a supus eternul rival cu 2: 0, deoarece golurile oaspeților simbolici au căzut în a doua jumătate și au fost opera lui Thiago Rodriguez și Evandro.

levski

Astfel, selecția lui Dobri Mitov rămâne în punctul liderului interimar Ludogorets. În acordul prețuit al campionatului, „roșii” au nevoie de succes obligatoriu în jocul lor de acasă împotriva lui Botev (Pd) și, în același timp, vor spera că cetățenii din Razgrad vor face un pas greșit împotriva selecției dure a Black Mare.

Odată cu pierderea lor de astăzi, Levski și-a consolidat a treia poziție, care l-a trimis într-un baraj pentru a participa la calificările Europa League. Acolo, adversarul „blues-ului” va fi Slavia sau Eter.

Levski - CSKA 0: 2 (Dezvoltarea meciului cu minute)

Tiago și Evandro au adus un succes important roșilor

Cu puțin înainte de începerea derby-ului, conducerea lui Levski organizase o scurtă ceremonie pentru a „trimite” trei dintre jucătorii care părăseau clubul în vară. Legenda Kiril Ivkov a oferit plăci onorifice lui Milos Cvetkovic, Gerson Cabral și David Jablonski, care au fost figuri-cheie în selecția „blues-ului” timp de mai bine de un an și jumătate.

Bătălia capitalei a început mult mai bine pentru gazdele simbolice. În minutul 3 Ivan Goranov a făcut o bună includere pe flanc, după care crucea lui a fost ucisă într-un corner. Vytautas Cherniauskas, poate orbit de soare, a comis o greșeală uriașă ucigându-l pe Hali Thiam în post. Totuși, totul pentru „Armată” s-a încheiat fericit cu un șut foarte inexact al lui Paulinho de la marginea suprafeței de pedeapsă.

Băieții lui Georgi Todorov au continuat să fie mai creativi în atac și odată cu debutul minutului 7 au creat din nou pericol după un corner. Nuno Reis a reușit să dea cu capul după o lovitură de cap după centrarea lui Mariani, dar garda CSKA a intervenit decisiv, cu o clipă înainte ca pânditorul Kostov să încerce să devieze în plasă.

Primele începuturi de agresiune ofensivă de către CSKA au fost înregistrate în minutul 10, când Enrique Rafael a intrat pe terenul lui Levski, dar în loc de șut, a căutat ocazia să cadă pentru un penalty, ceea ce a făcut o greșeală uriașă și dezaprobarea arbitrul.

Apărarea lui Levski ar fi putut face o greșeală colectivă gravă în minutul 18. Nuno Reish nu a considerat o pasă pentru Ali Sow și a decis să lase mingea în urmă. Cu toate acestea, trecerea către atacantul african al CSKA nu s-a dovedit a fi atât de rea și doar intervenția în timp util a lui Nikolay Mihailov a împiedicat ceva mai periculos în fața porții Levski.

CSKA a profitat de o inexactitate „albastră” în centrul terenului, care a fost transformată într-o pasă aeriană a lui Ruben Pinto pentru Ali Sow în minutul 29. Gambianul a decis să tragă dintr-un unghi extrem de mic, ceea ce a predestinat ieșirea dezamăgitoare a mingii de piele în exterior.

După o lungă pauză, Levski a organizat din nou ceva interesant în fața ușii adversarului. În minutul 35, Paulinho și Goranov au jucat foarte tehnic, deoarece al doilea a fost perfect centrat pentru Iliya Yurukov, care s-a repezit la penalty. Cu toate acestea, talentul cu №77 nu era în mod clar pregătit pentru responsabilitate și șutul său a trecut peste bara superioară.

Momentele puternice pentru centenari au durat și 180 de secunde mai târziu, raidul individual al lui Mariani s-a încheiat cu o lovitură puternică pe pământ, care a provocat reacția minunată a lui Vytautas Cherniauskas.

Cu puțin înainte de pauză, noul național al Bulgariei - Stanislav Ivanov a făcut o nouă descoperire reușită pe aripă, care a continuat cu o pasă pentru omonimul său Slavi Kostov, care se află la punctul de penalizare. Cu toate acestea, golgheterul Ligii I a prelucrat prea stângaci mingea și nu a reușit să facă un șut.

Cu câteva secunde înainte ca Dragomir Draganov să încheie prima repriză, „roșii” au făcut un sacrificiu în fața fundașului lor Ivan Turitsov. Jucătorul echipei naționale a fost faultat de Paulinho, iar consecințele au fost în principal asupra genunchiului său, care s-a răsucit de rău augur. Cu toate acestea, nu a existat nicio carte pentru brazilianul vinovat.

CSKA a „deschis” repriza a doua cu o bună ocazie pe cheltuiala lor. Kristian Malinov a fost găsit în câmpul lui Levski. Mijlocașul profită de spațiul lăsat de fundașii rivali și trage tehnic în colțul îndepărtat. Din păcate pentru el, mingea nu a lovit plasa „albastră”.

Meciul aparent calm dintre Levski și CSKA a fost marcat de o decizie controversată a arbitrului în minutul 54. Invitații simbolici au avut pretenții întemeiate pentru o pedeapsă la judecătorul șef Dragomir Draganov, care în mod surprinzător nu a jucat o lovitură de pedeapsă pentru „Armată”. Totul s-a întâmplat după intrarea excelentă a lui Ruben Pinto în zona mică de poartă, care a decis să bată pentru penalty-ul descoperit Sow. Mingea de piele, deși de aproape, s-a oprit în mâna lui Cedric Untonji și a oprit oarecum ocazia bună de gol pentru CSKA.

Lipsa deciziei dorite de arbitru i-a înfuriat pe jucătorii lui Dobri Mitov, întrucât Kristian Malinov a primit un cartonaș galben, care, pe lângă înjurături, îl insultă și pe arbitrul cu sonorul „clovn”.

A existat o penalizare pentru CSKA în derby-ul împotriva lui Levski?

Untonji a jucat cu mâna, dar nu a urmat niciun semnal din partea arbitrului

Un moment cheie în derby a venit odată cu venirea minutului 69. Apoi, cu doar al doilea șut precis la poartă, CSKA a reușit să preia conducerea. Starul armatei Thiago Rodriguez a efectuat una dintre specialitățile sale - o lovitură liberă directă. Un pic norocos, mingea a sărit de pe spatele lui Stanislav Kostov, iar ricoșa a fost suficientă pentru a-l prinde pe Nikolay Mihailov în frunte și l-a învins cu 0: 1.

După o scurtă perioadă de disconfort, Levski a ajuns la un răspuns în minutul 81. O minge perfect centrată dintr-un fault pare să ajungă la Valeri Bozhinov, dar în momentul decisiv, deși cu riscul de a înscrie un autogol, Bozhidar Chorbadjiiski a șters cu capul.

Speranțele lui Levski de a obține cel puțin un egal în derby au fost mult reduse după ce Nuno Reish a primit al doilea cartonaș galben în minutul 84. Portughezul a permis să piardă mingea într-o zonă nevralgică și a fost obligat să-l faulteze pe Bickel, ceea ce a însemnat plecarea lui timpurie.

Și pentru a finaliza triumful „roșu”, Sofia și-a dublat avantajul în minutul 86. Tiago a executat un corner, ceea ce a creat destul de mult haos în omul care are o apărare mai puțin „albastră”. Toate acestea i-au permis vicleanului Evandro să lupte pentru minge și să rezolve îndeaproape disputa, aruncând în bucurie sălbatică Sectorul "D".

Astfel, CSKA va pune presiune pe ultimii Ludogorets din competiția dintre cele două echipe pentru medalii de aur în campionat.

În ultima rundă a campionatului, Levski găzduiește un adversar dificil în mod tradițional, cum ar fi Beroe. Același lucru se aplică în vigoare la CSKA, care găzduiește Botev (Pd).