impresionantă

CSKA l-a învins pe Beroe cu 2-1 într-unul dintre cele mai interesante meciuri din runda a zecea a grupei A. Gazdele au deschis scorul devreme, dar cu golurile lui Karachanakov și Bush în ultimele 20 de minute, CSKA a reușit să revină și să ia acasă puncte active totale.

Beroe a făcut un meci foarte puternic și a fost aproape să înregistreze prima victorie asupra CSKA în 24 de ani, dar Sofia a dat dovadă de caracter și a profitat de pozițiile deschise din fața lor pentru a câștiga meciul. Datorită victoriei, CSKA rămâne singurul lider cu un avantaj de 23 de puncte, cu 4 mai mult decât al doilea în clasamentul Levski. Pe de altă parte, Beroe a ratat ocazia de a deveni lider. Acest lucru s-ar fi putut întâmpla dacă băieții lui Petar Hubchev ar fi câștigat meciul de astăzi.

Meciul a început cu o viteză foarte mare și din primele minute pericolele din fața celor două uși au urmat una după alta. Din păcate pentru gazde, în minutul 8, au fost nevoiți să facă o schimbare forțată după ce Georgi Kostadinov a fost accidentat. El i-a cedat locul pe teren lui Dimo ​​Bakalov, care s-a dovedit însă o mișcare strălucită a lui Petar Hubchev. Literal, cu prima atingere a mingii, Bakalov a marcat un gol! Acest lucru s-a întâmplat în minutul 10, când mijlocașul atacant a profitat de intervenția ezitantă a portarului Divish și de la câțiva metri cu o lovitură puternică a adus în picioare câteva mii pe stadionul din Stara Zagora.

Puțin mai târziu, Ventzi Hristov a tras în glumă de la aproximativ 35 de metri, iar Divish se pare că a văzut mingea în ultimul moment și cu greu a lovit un corner. Oaspeții de la Sofia, la rândul lor, s-au uitat mai serios la ușa adversarului și în minutul 22 egalarea a fost foarte aproape. Tony Silva l-a găsit pe Juan Felipe excelent pe teren, dar nu a reușit să facă un șut precis. Puțin mai târziu, Tony Silva însuși s-a trezit într-o poziție de tragere, dar șutul său nu l-a împiedicat pe Makenjiev.

În minutul 38 CSKA a făcut o pasă spectaculoasă. Milisavlevich s-a rupt perfect pe flancul stâng și a servit literalmente mingea în capul lui Bush, care a tras de la 2-3 metri în afară. În minutul 40, Tunchev a jucat și el cu capul dintr-o poziție bună, dar a fost și inexact. La sfârșitul primei reprize, Petar Hubchev a trebuit să facă o a doua înlocuire forțată după ce fundașul stâng Veselin Penev a fost accidentat. În cele din urmă, repriza sa încheiat cu un scor de 1: 0 pentru Beroe.

În a doua repriză meciul a continuat să fie tensionat, iar gazdele au redus vizibil viteza și și-au făcut drum în jumătate, bazându-se în principal pe contraatacuri. În minutul 53, arbitrul Ivaylo Stoyanov l-a compătimit pe Stephen Sunday, neprezentându-i al doilea cartonaș galben după ce mijlocașul a oprit un contraatac periculos al gazdelor. Cu 20 de minute înainte de ultimul semnal de arbitru, CSKA a atins un gol. Rezerva Anton Karachanakov a executat cu brio o lovitură liberă la aproximativ 20 de metri în fața ușii, fără să lase nicio șansă de reacție a lui Blagoy Makenjiev, care nici măcar nu s-a mișcat de la locul său în timpul faultului. 5 minute mai târziu, Karachanakov a încercat din nou un fault, dar de data aceasta Makenjiev a prins fără probleme.

În minutul 80 CSKA a făcut o schimbare completă. Joachim, care a apărut pe teren în urmă cu câteva secunde, l-a găsit pe Bush pe teren, iar pentru acesta din urmă nu a avut nicio problemă în a-și marca golul de serviciu - 1: 2. Până la sfârșitul meciului nu au existat goluri noi, iar CSKA a scos victoria.