câștigat

Levski și CSKA nu au câștigat derby-ul rundei a 8-a a efbet League, care s-a disputat pe Stadionul Național „Vasil Levski”.

Albastrii au condus cu 2-0 în scor, marcând ambele goluri înainte de pauză. După pauză, „roșii” au ajuns la punctul de coliziune.

Stanislav Ivanov și Nigel Roberta au avut dreptate în favoarea jucătorilor Levski. Au marcat în doar 5 minute - între 13 și 18.

În a doua repriză, golgheterul obișnuit pentru „armată” Evandro a înapoiat un gol, iar cu puțin înainte de final Albentosa a adus egalitatea echipei sale cu o lovitură de cap.

Albastrii au intrat în derby ca lideri în clasament. Echipa lui Petar Hubchev are deja 17 puncte, în timp ce „roșii” sunt pe locul patru.

Meciul a fost extrem de important pentru ambele echipe. Levski s-ar putea desprinde semnificativ de unul dintre concurenții săi direcți pentru titlu. În același timp, CSKA a trebuit să ajungă din urmă. Ambele sarcini au fost mai degrabă pe jumătate finalizate.

TOPSPORT a urmărit în direct pentru utilizatorii săi ce s-a întâmplat pe teren:

CSKA - Levski 2: 2, gol de Albentosa cu o lovitură de cap!

Roșii au ajuns la egalitate!

Prima repriză părea să treacă dintr-o singură respirație pentru toți fanii „blues-ului”. În același timp, după toate probabilitățile, „roșii” abia așteptau să se termine.

Motivul - Jucătorii lui Levski au marcat două goluri în plasa lui Cherniauskas în doar 5 minute.

În caz contrar, începutul a fost bun pentru „roșii”, deoarece aceștia au exercitat superioritatea teritorială asupra adversarului lor.

Cu toate acestea, „armata” nu a atins niciodată un pericol serios în jumătatea adversă, cu atât mai puțin în câmpul lui Mijatovic.

Singurul atac serios al lui CSKA s-a încheiat cu o performanță nu foarte bună a lui Evandro, al cărui cap a fost ușor salvat de portarul adversarului.

După 12 minute de joc, jucătorii lui Levski și-au schimbat efectiv abordarea față de meci, ceea ce a dat un efect imediat.

Rezultatul a fost descoperit, dar nu sa întâmplat pe baza unei acțiuni aleatorii în albastru, ci cu un atac treptat, care a fost susținut și executat profesional până la ultimul detaliu.

Goranov s-a centrat exact pentru Paulinho, care cu o singură atingere a continuat mingea pentru Stanislav Ivanov, care la rândul său a dovedit fără echivoc că își merita votul de încredere, trimițând mingea la ușa lui Cherniauskas, fără să-i lase timp să reacționeze.

Presiunea „albaștrilor”, care păreau să miroasă sângele adversarului lor, s-a intensificat și mai mult.

Avantajul echipei a fost dublat în minutul 18, când o centrare dintr-o poziție statică l-a găsit pe stânga complet descoperit pe Nigel Roberta, care pur și simplu a continuat mingea în plasă pentru 2: 0 în favoarea echipei sale.

În următoarea sa acțiune, Levski ar fi putut înscrie un al treilea gol, dar de această dată, din fericire pentru Cherniauskas, șutul lui Robert i-a sărit de pe corp și a ieșit în corner.

Colțurile au fost una dintre armele puternice pentru „blues”, dar din păcate pentru antrenorul Hubchev, nu a dus la o nouă corectare a rezultatului.

La pauză, Evandro a intrat într-o singură luptă și și-a apucat cotul stâng. A primit îngrijiri medicale, dar a continuat să experimenteze dureri vizibile în braț.

Avantajul lui Levski s-a menținut până la pauză în meci.

După pauză, „roșii” au ieșit radical schimbați ca atitudine psihologică, dar acest lucru a dus din nou la nimic mai grav decât dominația teritorială pentru echipă.

Petrovic a făcut două schimbări, punându-i pe Kerry și Maziku în joc și i-a scos pe Tiago și pe căpitanul Zanev.

În absența sa, Albentosa a luat șnurul și l-a așezat pe una dintre mâini.

Roșii s-au întors la meci cu 16 minute înainte de sfârșitul timpului regulat.

Apoi Evandro a rămas neacoperit, a primit o pasă, l-a lăsat față în față cu Mijatovic și nu a făcut nicio greșeală, marcând pentru 1: 2.

Acest lucru a avut un efect revigorant asupra jucătorilor CSKA, care s-au grăbit să atace. La scurt timp după golul lui Evandro, Kerry a căzut în suprafața de pedeapsă. Cu toate acestea, nu a primit o penalizare, ci un cartonaș galben pentru simulare. Repetările au arătat că decizia arbitrului Kabakov a fost destul de corectă.

2: 2 final a fost format de Raul Albentosa, care a înscris cu o lovitură de cap după 88 de minute de joc.

În ciuda tuturor schimbărilor pe care ambii antrenori le-au făcut până la sfârșitul meciului, o nouă schimbare a rezultatului nu a fost înregistrată și astfel Levski rămâne în fruntea clasamentului.

În continuarea meciului, Ljupko Petrovic a fost expulzat de judecătorul șef pentru că a contestat decizia sa.

Cu toate acestea, CSKA a demonstrat că, cu schimbările corecte, pot lupta chiar și cu un decalaj semnificativ în rezultat.