explodat

Cu puțin înainte de începerea primului tur de calificare al Ligii Europa din Belgrad, Steaua Roșie și Kairat Almaty au deschis o grenadă pe stadionul Mala Marakana din Belgrad. După ce au intervenit sapatorii, muniția a fost eliminată. Poliția sârbă declară că un exploziv a fost găsit pe viziera unuia dintre standurile Mala Maracana în timpul unui control de rutină.

Câteva ore mai târziu, de data aceasta a explodat o altă bombă de fotbal. Marele maestru sârb a pierdut în fața a 25.000 de „fani” cu 0: 2 de la echipa kazahă în debutul lui Miodrag Bozovic.

Meciul a început îngrozitor pentru gazde, care au rămas cu un bărbat mai puțin în minutul 3, când Savo Pavicevic a fost eliminat cu cartonaș roșu direct pentru un fault de un atacant care s-a desprins singur împotriva portarului. La sfârșitul primei reprize, oaspeții din Kazahstan au preluat conducerea prin Gohou, care a marcat cu o foarfecă spate spectaculoasă, iar în minutul 64 Ermek Kuantayev a făcut 2-0 final. Revanșa este într-o săptămână în Kazahstan.