Jucătoarea de tenis bulgară Dia Evtimova a înregistrat două victorii pentru ziua turneului pe terenurile dure din Monastir (Tunisia) cu un fond de premii de 15 mii de dolari.

două

La simplu, plasat sub numărul 7 Evtimova a câștigat în turul al doilea în fața elvețienei Sebastiana Skilipotti cu 7: 5, 6: 4, după ce a recuperat cu un joc de 0: 3 în setul secund.

Astfel, tânără de 33 de ani din Sofia a câștigat 2 puncte pentru clasamentul mondial și 367 de dolari, iar în sferturile de finală o va înfrunta pe franceza Oban Droge.

Ulterior, în competiția de dublu, Evtimova și reprezentantul Franței Carol Monet au câștigat convingător împotriva rusului Skilipotti și Maria Bondarenko cu 6: 0, 6: 2.

În sferturile de duet, vor înfrunta bulgara Ani Vangelova și austriaca Alina Mihalic, care au eliminat numărul 4 bosniacii Nefisa Berberovic și Anita Husaric cu 6: 3, 6: 2.