Aceasta este prima medalie pentru Bulgaria de la Campionatul Mondial masculin din 1982

Care sunt secretele bisericilor tăiate în stâncă de la Ivanovo

Cum s-a dovedit că Milko Kalaydzhiev a fost la o petrecere, în ciuda interdicțiilor

O mare realizare pentru biatlonul bulgar! Vladimir Iliev a câștigat o medalie de argint la Campionatele Mondiale de biatlon, relatează Gong.bg. Iliev a făcut-o la disciplină - 20 km alergare individuală. Aceasta este prima medalie pentru Bulgaria de la Campionatul Mondial masculin, până astăzi cel mai bun rezultat bulgar pentru bărbați la Campionatul Mondial a fost Vladimir Velichkov, care s-a clasat pe locul cinci în sprintul campionatului în 1982 la Minsk.

Altfel, în disciplinele individuale, singurul argint ne-a fost adus de Tsvetana Krasteva din 1989. De asemenea, am avut trei medalii de bronz pentru doamne - Iva Shkodreva în 1991 și Ekaterina Dafovska în 1995 și 1997.

În cel mai important moment al sezonului, Iliev a făcut o lovitură perfectă, făcând o greșeală o singură dată în a doua sa realizare pe linia de tragere. Acest lucru, decorat cu alergarea sa excelentă, i-a adus bulgarului medalia istorică. A terminat cu 1: 08,7 minute în spatele noului campion mondial Arnd Pifer, care a făcut singurul 0 din întreaga cursă.

Vladimir Iliev Sursa: BGNES

Pentru argint Iliev s-a luptat într-un mod extrem de dramatic cu marele norvegian Tarei Bjo. A avut și o greșeală, iar în ultima tură a reușit să-și reducă pasivele față de bulgar și la unul dintre ultimele controale a fost chiar al doilea. În cele din urmă, însă, Bö a terminat cu 4 sutimi în spatele lui Iliev și a luat bronz.

În acest fel, Iliev, în vârstă de 31 de ani, a înregistrat cel mai mare succes din istoria biatlonului bulgar masculin într-un an în care celălalt mare biatlet al nostru Krassimir Anev a câștigat titlul european la aceeași disciplină. După mulți ani de antrenament dur, în care a făcut parte din elita biatlonului, Iliev a reușit în cele din urmă să facă o lovitură perfectă și să atingă vârful incontestabil din cariera sa.

"Încă nu-mi dau seama ce am realizat. Știam că, cu o singură greșeală, aș putea fi printre primii, așa că am făcut tot posibilul. Nu mi-a mai rămas multă putere în ultimul tur, pentru că pista a fost dificilă, „Iliev a spus Eurosport după cursă.

Vladimir Iliev Sursa: Getty Images/Guliver

Și ceilalți bulgari au evoluat magnific în competiția de astăzi. Dimitar Gerdjikov a făcut de asemenea o singură greșeală și a terminat pe locul 21 la 3: 42,3 minute în spatele lui Pifer. Krasi Anev este pe locul 27 cu 2 erori și un decalaj de 4: 13.3.

Al patrulea reprezentant al nostru, Anton Sinapov, a făcut 6 greșeli până la al treilea șut și, în cele din urmă, nu a terminat cursa.