Numărul 1 mondial Novak a fost descalificat din Grand Slamul US Open 2020 după ce a lovit accidental un linist cu o minge.

djokovic

Femeia a fost rănită în ultima pauză din primul set, când Djokovic a lovit-o cu o minge din gât în ​​mod accidental, iar acest lucru a dus la probleme cu respirația ei, relatează BGNES.

Marele favorit pentru trofeul de la New York, care puțin mai devreme în meciul său cu Pablo Carenho Busta a avut probleme cu umerii după ce a căzut de pe teren, a fost bătut de spaniol pentru 6-5 și înainte de a se așeza pe scaun să se odihnească, a trimis mingea către unul din linieri, care a căzut la pământ, tusind și având probleme cu respirația. Femeia a primit o lovitură în gât, iar sârbul și-a cerut imediat scuze pentru vederea și tusea care au urmat incidentului. Jokerul și-a pierdut cumpătul cu puțin timp înainte de incident, dar a trimis mingea deoparte.

După ce femeia și-a recăpătat respirația, de trei ori campioana Flushing Meadows a vorbit timp de 10-15 minute cu supraveghetorul cursei și directorul turneului, în care a încercat să explice că nu a acționat intenționat și că acest lucru nu i s-a întâmplat niciodată. cariera de tenis.

Cu toate acestea, conform regulilor, care stipulează că un oficial de pe teren - un arbitru, un linier, un jucător de minge, va fi lovit cu o minge, Djokovic a trebuit să fie descalificat. Exact asta s-a întâmplat după lunga conversație dintre numărul 1 din lume și responsabilii, care l-a trimis pe Carenho Busta în sferturile de finală ale turneului. Spaniolul îl va aștepta pe câștigătorul meciului dintre Denis Shapovalov și David Goffen.

Un caz anterior în care jucătorii de tenis au fost descalificați pentru lovirea oficialilor pe teren a fost recent cu Shapovalov, când canadianul l-a lovit pe arbitru pe scaun într-un meci pentru Canada în Cupa Davis. În 1995, tânărul Tim Henman a lovit o fată trecând mingi și a fost descalificat, iar David Nalbandian l-a lovit pe linist cu racheta, iar după lovitură a fost chiar sângerat, ceea ce a dus la descalificarea ulterioară în finala turneului Queens din 2012.