• Descoperiri
    • Forta vietii

În prezent, doar 15 biatleti din lume sunt mai buni decât bulgarul Krassimir Anev.

lume

Acest lucru a fost demonstrat de startul masiv de 15 km, care a încheiat campionatul mondial în centrul italian de iarnă Anholz-Anterselva. În el, Anev s-a clasat pe locul 16.

Cei mai buni 30 de sportivi masculini din acest moment au participat la disciplina de elită. Bulgarul a meritat dreptul de a fi printre ei datorită performanței sale excelente de zăpadă italiană.

La Antholz-Anterselva, Samokov, în vârstă de 32 de ani, a terminat pe locul 30 în sprint, a avansat pe locul 13 în urmărire și a terminat pe locul 18 la proba individuală.

Când a concurat între cei mai buni 30 de biatleti din lume, Anev a făcut o greșeală în a doua și a patra lovitură. La schiul de fond la startul în masă, s-a clasat pe locul 21.

Disciplina de elită a fost câștigată de norvegianul Johannes Tingnes Bjo. Tipul scandinav a fost singurul participant care a reușit să dărâme toate cele 20 de ținte.

Francezii Quentin Fillon Maye și Emilien Jacqueline au terminat a doua și a treia.

În primul start în masă de 12,5 km în carieră, Milena Todorova a fost a 28-a. Fata fermecătoare din Troyan a provocat furie în Antholz-Anterselva. În primul său eveniment mondial la proba individuală feminină, ea a înregistrat un impresionant loc 27, 18 și 17 la sprint, urmărire și start lung.

Acest lucru i-a adus un loc printre cei mai buni 30 de biatleti din lume. Milena a făcut 7 greșeli la tragere și asta i-a pus poziția din spate.

Marte Olsby Roeseland s-a luptat pentru primul loc la startul în masă.

Astfel, norvegianul a luat o medalie de la toate disciplinele la care participă - în total 5 aur și 2 bronz.