Petya Borisova și Tatiana Volozhanina au câștigat fiecare câte 4 medalii de aur

dominat

Cetățenii bulgari Petya Borisova și Tatiana Volozhanina au câștigat câte 4 medalii de aur la cel de-al 26-lea turneu internațional de gimnastică ritmică, care s-a încheiat la Varna cu participarea a 200 de gimnaste din 15 țări. Competiția de două zile a fost în două competiții paralele - în FIG (Federația Internațională de Gimnastică) și un turneu de club.

Petya Borisova a jucat cel mai puternic în turneul feminin FIG. În prima zi a câștigat cu siguranță all-around-ul cu un scor de 64,00, urmată de Marina Ivanova de la „Trakia”, PD, și norvegiană Karolina Venberg - 51,300. În campionatul dispozitivelor din a doua zi, Petya, care a fost ales de jurnaliștii sportivi pentru turneul Miss, a jucat de asemenea foarte greu și a câștigat încă 3 medalii de aur - pe cerc - 17.950, minge - 15.850, și cluburi - 16.800. În compoziția ei pe panglică, Borisova a făcut o greșeală de două ori și aceasta i-a acordat medalia de argint cu un scor de 9.850. Primul cu un rezultat de 12.350 a fost germanul Noemi Peschel, care va juca la Cupa Mondială de la Sofia într-o săptămână.

Talenta noastră națională Tatiana Volozhanina a plecat cu 4 medalii de aur de la turneul FIG pentru fete seniori. După ce s-a apucat de aur sâmbătă, gimnasta fermecătoare de 15 ani a câștigat încă 3 titluri în campionatul de echipamente. A jucat fără îndoială pe cerc - 17.100, pe lilieci - 17.900, și pe panglică - 16.300, și a câștigat primele locuri. Compoziția ei pe minge a fost, de asemenea, grozavă, iar jocul a fost extrem de elegant și frumos, dar spre sfârșitul combinației, Tanya a făcut o ușoară greșeală și a costat-o ​​pe primul loc. Aurul acestui dispozitiv a fost luat de germana Margarita Kolosov cu un scor de 17.100, iar Volozhanina a rămas cu argintul cu un scor de 16.900.

O altă bulgară - Anna Kelman, a câștigat o medalie de argint la cercul fetelor cu un scor de 16.400.