Sursa: ERA/BGNES

bate-i

Echipa Atletico (Madrid) a câștigat derby-ul împotriva echipei Athletic (Bilbao) cu 2: 1. Încă o dată, Radamel Falcao a devenit un erou pentru absolvenții lui Diego Simeone, marcând ambele goluri care i-au spart pe bascii duri.

Prima parte a meciului de astăzi a fost destul de egală, dar golul lui Vicente Calderon nu a fost niciodată marcat.

Destul de meritat în minutul 49, „saltelele” au atins primul gol al meciului. Golgheterul era bine cunoscut. Radamel Falcao i-a încântat pe toți fanii gazdelor, după ce nu i-a lăsat șanse lui Iraisos pentru 1: 0. Bielsa, care a continuat atacul pentru egalare, dar în schimb au fost pedepsiți încă o dată de Falcao. „El Tigre” a fost corect în minutul 71, care a decis în mare măsură rezultatul meciului de astăzi.

Chiar la finalul meciului, tânăra vedetă a bascilor Andre Herrera a înapoiat un gol, dar pentru mai mulți „lei” nu au avut timp sau putere.

Cu victoria lor, Atletico a depășit rivalul de astăzi în tabelul „La Liga”. Jucătorii lui Diego Simeone sunt al șaptelea cu 39 de puncte, în timp ce oaspeții au alunecat pe poziția a noua cu 37 de puncte.

Seara pentru cluburile basce s-a dovedit cu siguranță a fi rea, după ce Real (Sociedad) și-a pierdut meciul astăzi. Băieții lui Philippe Montagnier au fost total dezamăgiți de jocul lor și au fost în mod logic depășiți de succesul sezonului Levante cu 1: 3. Victoria invitaților s-a dovedit a fi extrem de valoroasă, întrucât i-a urcat pe locul patru în clasament.

Bakero, Kone și Xavi Torres au avut dreptate pentru jucătorii lui Juan Martinez. Gazdele din San Sebastian pot regreta și mai mult pentru că au făcut o schimbare în meci după ce Carlos Vela le-a oferit gazdelor conducerea.

ATELTICO (MADRID) - ATHLETICS (BILBAO) 2: 1

1: 0 Falcao (49 '), 2: 0 Falcao (71'), 2: 1 Herrera (90 ')

REAL (SOCIEDAD) - LEVANTE 1: 3

1: 0 Vela (5 '), 1: 1 Barquero-penalty (11'), 1: 2 Kone (44 '), 1: 3 Torres (90')