Băieții lui Rado Stoychev au obținut valoros 3 puncte după un succes cu un joc de 3: 1

rusia

Echipa națională de volei a jucat cel mai puternic meci din Liga Mondială în acest sezon și a provocat prima înfrângere Rusiei - un joc 3: 1 (25:22, 18:25, 30:28, 25:20). Astfel, echipa noastră păstrează șansa de a se califica în finala turneului, ca o victorie asupra „echipei” și mâine în ultimul meci ne trimite cu siguranță printre cele opt cele mai bune echipe din Polonia.

Printre agitatorii din sala aglomerată a Palatului Culturii și Sportului din Varna s-au numărat președintele Republicii Bulgaria Georgi Parvanov și soția sa Zorka, ministrul sporturilor Svilen Neykov și ministrul de război Anyu Angelov.

Antrenorul Radostin Stoychev a pariat pe echipa principală din ultimele meciuri, întrucât căpitanul Vladimir Nikolov a apărut în repriza a doua, după aproape o lună de vindecare de la o accidentare. În meciul de astăzi pe teren a fost liderul Matei Kaziiski, pe care îl cunoaștem din sezoanele anterioare.

Meciul a început cu un schimb de puncte, deoarece Matei Kaziiski a condus Bulgaria la 8: 6 la prima pauză tehnică. După aceea am ajuns la 11: 8 în favoarea noastră. Căpitanul rus Taras Htei a redus la 12:13, dar Tsvetan Sokolov a răspuns cu un atac puternic. Au urmat 2 puncte consecutive ale lui Teodor Todorov și 16:13 din a doua pauză tehnică. Din păcate, „echipa” a egalat la 16:16 după el, dar Bulgaria a răspuns cu încă 3 puncte - 19:16. Cu un nou atac puternic al lui Sokolov am luat conducerea cu 22:19, iar un singur blocaj al lui Teodor Todorov a condus Bulgaria la gameball - 24:21. Matei Kaziiski a format rezultatul final în primul joc - 25:22.

Și a doua parte a început în mod egal. Adversarul a preluat conducerea cu 8: 6, dar imediat după pauză Tseco Sokolov a adus scorul la egalitate. Cu performanțe excelente ale lui Kaziyki și Andrei Zhekov am făcut 11: 9, dar Rusia a transformat dezvoltarea în favoarea lor - 16:13. După pauză, oaspeții au dominat și au câștigat jocul cu 25:18.

Al treilea joc a început și cu un joc punct-la-punct. Cu toate acestea, echipa noastră s-a desprins la 11: 8. Rusia a reușit să preia conducerea în 17:16 și a făcut 23:20. În acel moment, cu mare dedicație, echipa noastră a ajuns la egalitate - 23:23, deoarece Matei Kaziiski a înscris un punct important. Adversarul avea o minge de joc, dar Alexiev a făcut 24:24. Apoi a început drama, irosind 5 mingi de joc înainte de a închide secțiunea la 30:28.

În partea a patra am început cu încredere în noi, am preluat conducerea în rezultat și nu ne-am pierdut conducerea. Prima pauză tehnică a fost la 8: 6 în favoarea noastră, iar a doua la 16:14. După aceea, am reușit să facem diferența de 3 puncte - 20:17 și 23:19. după o greșeală a Rusiei am primit o minge de meci la 24:19. În prima lor încercare de a închide meciul, echipa națională a eșuat, dar în a doua a ridicat publicul în picioare cu 25:20, care a câștigat meciul cu un joc de 3: 1.

BULGARIA - RUSIA 3: 1 (25:22, 18:25, 30:28, 25:20)

Bulgaria: Andrey Zhekov (5 puncte), Tsvetan Sokolov (19 puncte), Matei Kaziiski (17 puncte), Todor Alexiev (13 puncte), Teodor Todorov (8 puncte), Viktor Yosifov, Vladislav Ivanov-libero (Vladimir Nikolov, Nikolay Penchev)

Rusia: Sergey Grankin (2 puncte), Maxim Mihailov (21), Taras Khtey (9), Denis Biryukov (16), Alexander Volkov (15), Dmitry Musersky (8) - Alexander Sokolov-libero (Dmitry Ilinich (5), Alexander Butko, Alexey Spiridonov (5), Nikolay Apalikov)