Echipele „Eter-64” și „Bucky” au schimbat câte o victorie în meciurile de control săptămâna aceasta. Marți, în sala Orlovets, gabrovki a devenit necesar cu 34:30. Cele două echipe au împărțit o jumătate. În prima, Veliko Tarnovo a evoluat mai bine. Conduși de experimentata Zoya Stefanova, „băieții” au câștigat un avans serios la început și la pauză au condus în rezultat cu patru goluri - 13:17. În a doua repriză, însă, gazdele și-au ajustat jocul și la jumătatea acestuia au topit conducerea „violetelor”. Apoi, la rândul lor, au preluat conducerea și, până la sfârșitul meciului, și-au mărit avantajul pentru a ajunge în finală la 34:30. Alexandrina Burneva și Zoya Stefanova au marcat câte 6 goluri pentru „Etar-64”. Sonya Bogdanova, care s-a întors după maternitate, a adăugat cinci din aripă. Miercuri, rivalii s-au întâlnit din nou, de data aceasta în DKS „V. Levski”. Veliko Tarnovo a fost mult mai agresiv și nu și-a permis un alt eșec, câștigând cu 34:28. Din nou, rețeaua lui Bucky a fost cel mai adesea zguduită de Zoya Stefanova, Alexandrina Burneva și Sonya Bogdanova. Antrenorul șef Yonka Gencheva a comentat că în această etapă nu este interesată de rezultate, deoarece este mai important să joci echipa care va începe noul campionat fără experiența Semerdzhieva și Assenova.